| bleakk a întrebat:

Am 17 ani.
inaltime:177 cm.
si doar:61 kg.
Mi-am calculat necesarul caloric prin formula Harris-Benedict si BMR-ul este 1665, iar necesarul pentru mentinere este >2845(heavy-work-deoarece fac sala). Si intrebarea este daca voi fi sub acest 2845 sa zicem pe la 1500-2000, ma voi "dezintegra"(nici nu mai pun in calcul luarea in greutate/masa) sau?laughing Ca nu inteleg, parca este prea exagerat.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Faci performanta? daca nu, lasa macro-urile

| FitnessTrainer a răspuns:

Nu te "dezintegrezi" laughing, dar nici nu pui masa musculara. Poate ca 2800 e putin cam mult, la 2200-2500 poti creste linistit tinand cont ca ai doar 61 de kilograme. (Asta daca nu faci mult cardio si arzi foarte multe calorii)