| Leodelakuweit1337 a întrebat:

Salutare,as vrea sa știu si eu necesarul meu caloric pentru menținere.
Din câte mi-am calculat eu pe aplicația "Eat&Track", daca as avea o activitate sedentara cu mai putin de 5.000 de pași ard in jur de 2145 de calori pe zi iar dacă fac peste 10.000 mii de pași, ard in jur de 2700 de calori adică astea ar fi caloriile mele pentru menținere având in vedere activitatea mea. Am 1, 75CM înălțime, 77 kg iar grăsime corporală cred, ca in jur de 12-16% deci dacă as face 10.000 mii de pași caloriile pentru menținere ar fi 2700 sau este un calcul greșit făcut de către aplicație. Ofer funda celui mai bun răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Mai jos ai un link catre un calculator care o sa iti spuna care e necesarul tau caloric, trebuie doar sa completezi varsta, sexul, inaltimea, greutatea si nivelul de activitate.

Ca sa fie mai exact, eu recomand sa selectezi varianta de sedentar la nivelul de activitate fizica si sa iti adaugi miscarea separat in ecuatie. E greu sa estimezi cate calorii o sa arzi mergand dar eu as nu as pune in functie de pasi ci de timp, cam 300 de calorii pe ora in cazul mersului sau 5-600 daca faci ceva intens gen alergat sau urcat trepte.

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru mentinere trebuie sa mananci zilnic 1500 calorii si sa faci 10.000 pasi.
Daca vrei sa arzi calorii, atunci poti manca mai multe calorii, dar si face sport mai mult.
Aplicatiile alea de pe net sunt frectie la picior d elemn, fiindca fiecare corp este diferit si in functie de tipl de organism pe care-l ai tu, de activitatile zilnice si de cat mananci, se poate calcula un program personalizat, nu dupa orice aplicatie de pe net.

| EliLeli a răspuns:

Trebuie sa slabesti 2 kg pentru a ajunge la o greutate normala. Cati ani ai?

| Leodelakuweit1337 explică (pentru EliLeli):

16.

| EliLeli a răspuns (pentru Leodelakuweit1337):

E foarte bine cum ai zis. Nici nu te mai intreb daca esti fata sau baiat.