| Goldenboy97 a întrebat:

Am auzit ca daca avem o dieta mai bogata in proteine ne "seaca" de calciu. E adevarat?

11 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

În oarecare măsură, totul trebuie să fie în balans, ce e mult e prost.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Evolution):

Cand faci sala la rupere, ai nevoie de multe proteine

| Evolution a răspuns (pentru Cosmin86):

Eşti sigur? am făcut un an şi ceva sală şi nu am luat proteine şi tot am crescut în masă musculară, depinde de corp. Eu vorbesc ca sala să arăţi bine şi să te ţii in formă nu de sportul culturism să devii o matahală de om şi să îţi pocnească venele, proteinele nu sunt bune în cantitaţi mari şi te deformezi, treaba voastră, eu ştiu ce spun

| Cosmin86 a răspuns (pentru Evolution):

"nu am luat proteine", adica ai stat NEMANCAT?

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, legume. Chiar si fructele contin proteine ( in cantitati foarte mici ).

"proteinele nu sunt bune în cantitaţi mari şi te deformezi", ma bucur ca dupa 1 an amarat de sala ne impartasesti din "vasta" ta experienta laughing

daca ai fi in stare sa aduci si niste ARGUMENTE la CRETINITATILE pe care le spui, ar fi si mai bine ( dar ce argumente sa aduca un copil... )

| Evolution a răspuns (pentru Cosmin86):

Acuma incepi sa te certi cu mine ca mi-am expus punctul de vedere.
" Un copil... " eu ma refer la proteine gen batoane, prafuri si pastile care le iau cei care fac culturism. Daca nu stii nu vorbi + proteinele sunt de mai multe feluri si nu cred ca s-a referit la proteine de la mancare.
Vorbesti mult prost si fara rost, nu ai tu niciun drept sa ma judeci pe mine si mai bine vezeti de inteligenta ta "adultule"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Evolution):

Alea sunt mancare concentrata. TOT din mancare sunt facute ( zer, lapte, albus de ou, etc. ).

iar sub forma de "pastile" inca nu am vazut proteine ( si am folosit de la toate firmele posibile, le-am incercat pe toate ).

copil mic... sunt "feluri" de proteine, auzi la el rolling on the floor

Nu ai folosit in viata ta, nu te-ai documentat, dar iti spui "punctul de vedere", la fel ca o baba de 90 de ani care isi spune punctul de vedere despre "iphone", cu toate ca n-a vazut unul in viata ei rolling on the floor

| Evolution a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti prost? documenteaza-te mai bine si nu mai comenta. Ai raport, vezeti de treaba ta

| Cosmin86 a răspuns (pentru Evolution):

1. rapot la ce, ca incerc sa-ti corectez prostia? mai da-mi vreo 1000 de rapoarte laughing

2. ma documentez de ani de zile, ca am FOLOSIT ANI DE ZILE., am vorbit cu o gramada de MEDICI NUTRITIONISTI, tu aparent n-ai vorbit cu NIMENI

3. arata-mi te rog O SINGURA PROTEINA sub forma de pastile.

Astept sa-mi arati ( evident ca n-o sa-mi arati, ca NU AI CE ).

Copil mic...

| Evolution a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil eu cred ca esti tu sau ai minte de copil. http://comenzi.farmaciatei.ro/......p10023324.
Comentezi mult si prost, m-am documentat 2 ani despre chestia asta si stiu cate ceva, comentezi mult prost si fara rost, oricum ai raport pentru limbaj vulgar si atac la persoana, vezeti de treaba ta si nu te mai baga in seama. Imi spui tu mie ca sunt copil de parca tu esti mare... =)) fa-mi un serviciu si taie cablu de net

| Cosmin86 a răspuns (pentru Evolution):

-COMPOZITIE CHIMICA:
-Proteina - minim 250 mg/comprimat
-Ficocianina si aloficocianina - minim 30 mg/comprimat
-Carotenoizi (in special beta-caroten) - minim 17 mg/comprimat
-Vitamine, oligoelemente, fitohormoni etc.

Am zis "proteina", nu 1000 de chestii intr-o tableta.

Si come on, 250 mg pe tableta? eu vreau 30-40 de gr de proteina la o masa ( echivalentul a 2 piepti de pui ), trebuie sa iau 10 cutii de-alea pe zi, ce naiba proteina e aia?

Si da, am 27 de ani si vezi profilul meu, peste 15.000 de raspunsuri, toate la sport.

Si te-ai documentat 2 ani? Vai ce sa zic, eu de vreo 10 ani ma tot documentez, dar nu ma compar eu cu un copil mic, cu cei 2 ani ai lui de sala.

p.s. : ai mancat vreodata 2 kg de carne intr-o singura zi sa-ti asiguri necesarul proteic? sau 15 bucati de file de peste la o SINGURA MASA? Cam asta inseamna sa-ti asiguri necesarul proteic cand faci sala si NU iei suplimente, iti cam fortezi stomacul.

Suplimentele sunt bune sa nu-ti fortezi stomacul.

DAR, daca tu esti multumit sa fii FIRAV si sa TREMURI din toate incheieturile ( cum ai zis tu la o intrebare ), treaba ta.

| florynmondialul a răspuns:

Nu te seaca de nici un calciu! daca faci sala sau alt sport care te solicita mai intens trebuie sa ai o dieta bogata in proteine altfel nu faci nimic!