| Callmebaby a întrebat:

Am facut o serie de exercitii 'de crestere' găsite pe net si acum ma doare putin coloana. E normal sau să mă opresc aici? Am aproape 17 ani, sunt fata si am 1.69, dar vreau sa ma mai înalţ macar 2 cm. Mentionez ca nu m-am mai inaltat de vreo 2 ani.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cresterea in inaltime se opreste la fete pe la 14-15 ani.
Dar la 1, 69-fata esti inalta peste medie.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Dacă ești fată, în opinia mea este înălțimea absolut perfectă, nu e normal să te doară coloana, dacă nu te-ai înălțat deloc în ultimii 2 ani e puțin probabil să o mai faci vreodată, NU mai executa asemenea exerciții dacă îți provoacă durere. Având o experiență în acest domeniu, îți pot garanta că nu există așa-zisele exerciții pentru ''creșterea în înălțime'', ele te pot ajuta doar să îți reglezi puțin postura în caz că nu este una bună, în rest, nu poți fi mai înaltă decât predispoziția genetică.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista exercitii de crestere dovedite, inaltimea cuiva este data de factori genetici...