| FanGaming98 a întrebat:

Am luat bicicletă nouă acum 2 luni și frânele scârțâie când frânez încă din prima zi. Mai mult, când merg și mă opresc din pedalat face niște zgomote ciudate, iar când dau de pe loc pedalele în sens invers lanțul se lărgește și în loc să meargă în rotație cade pe bara de sub acesta. Cum rezolv toate astea?

3 răspunsuri:
| GeorgianRaGe a răspuns:

Poti da bicicleta peste cap si sa dai din pedale pentru a vedea de unde ies acele sunete.

| cristi202 a răspuns:

Daca frânele sunt pe janta, scirtiie pentru că există mizerie și/sau grăsime pe jante. Cu puțin spirt sau detergent cureți jantele unde le ating saboții frinelor, și remediezi problema.
In rest, e vorba de reglaje, și dacă nu te pricepi, trebuie sa duci bicla la un service. De regulă, orice magazin de biciclete oferă și service. Nu te costa mai mult de citiva zeci de lei

| Raul757 a răspuns:

Cati km ai facut cu ea?
Si eu am o bicicleta de 2 luni si scartaitul la pedala se rezolva cu vaselina, trebuie sa scoti șaua si pui vaselina acolo(plin si nu conteaza ce vaselina)!
Eu in aceste 2 luni am făcut cu ea 460 de km! Nu e mult dar am si pedalat ceva!