| Anonim420420 a întrebat:

Mi am luat o bicicleta de o luna (noua) si are frane pe disc. Problema este ca franele scârțâie, este probabil pentru ca placutele sunt noi? Adica nu sunt tocite ca sa nu mai scartaie?

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Placutele au o calitate indoielnica; proasta chiar

| alin131 a răspuns:

Incearca sa cureti discurile si placutele cu spray pentru frane auto. Mergi la o vulcanizare si iti dau ei acolo.

Sper sa iti fie de folos, poate doar a stat in ploaie bicicleta si s-a depus un strat mic de rugina. (si nu mai are aderenta asa mare.)

| SantalPorcocale a răspuns:

Unge-le si tu cu ceva.

| User23434 a răspuns:

Frate, nu le unge cu absolut nimic mai rau faci, pana si de la apa scartaie. Du-te cu bicicleta si da-ti drumul la vale cu frana apasata cam de 2 ori pe fata si de 2 ori pe spate, si ai sa vezi ca e mai bine happy