| AlexRoKilla a întrebat:

Acum 2 luni am fost in service sa imi schimbe plăcuțele de frână pe fata la golf. La recomandarea unui prieten am ales plăcute TRW, m-au costat 100 lei. Începând cu a doua zi si pana in prezent imi scartaie foarte tare plăcuțele atunci când franez. Dacă am viteza mare si franez nu scartaie deloc, cel mai urat fac atunci când am viteza mica sau cand vreau să opresc masina. De ce si ce pot sa le fac sa nu mai scartaie? (Înafară de schimb)

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Placutele si discul nu se ung cu ulei. Daca faci asta, e crima. Acel scartait apare din mai multe motive. In cazule de fata, te intreb: Discurile au canta/buza de la uzura pe exterior sau interior? Daca nu, atunci dai rotile jos, Desfaci cele 2 suruburi/imbus7 de la etrier, scoti placutele si dai cu pila pe partea interioara de sus si de jos a placutelor, pana ajung aproape de partea metalica. Ca sa ma intelegi mai bine am sa iti pun o poza aici.Asa trebuie sa atate o placuta. https://www.google.de/......ps?/search Placutele ieftine, de regula sunt simetrice.

| AlexRoKilla explică (pentru alexwahl):

Nu arată ca cea din poza, nu au acea buza. Mâine le voi da jos si ma voi ocupa de ele. Habar nu aveam ca asa ar trebui să arate niște plăcute. Mersi!

| alexwahl a răspuns (pentru AlexRoKilla):

Bine. Sa-mi spui ce ai rezolvat.

| AlexRoKilla explică (pentru alexwahl):

Le-am dat jos, le-am dat cu pila si putin cu un smirghel si adio zgomot la franare. Mersi!

| alexwahl a răspuns (pentru AlexRoKilla):

Ma bucur ca ti=ai rezolvat problema. Eu lucrez in domeniu. Cand mai ai neclaritati, imi poti scrie.Nu le stiu pe toate, dar cu ce stiu ajut si pe altii.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Slefuite cu mirghel sa indepartezi cristalizarea. Invata sa franezi ca un sofer de tir treptat de mai multe ori asa nu scartaie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu toate ca Golful nu e masina, franele sunt la fel ca la masini, deci ai nevoie de un mecanic.
Cimpanzeul care s-a jucat cu franele tale, probabil a potrivit placutele cu bucile, si a impins tablita antivibratii pana in disc.
Du-te si da-i vreo 3 capace, dupa care, pune-l sa-ti repete lucrarea.

| IIIshaneIII a răspuns:

Tre buie sa astepti sa isi faca rodajul este normal, daca te deranjeaza asa mult, poti sa ungi placutele di siscul cu ulei si nu o sa mai scartaie

| addy200 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Pui ulei și apoi frânezi cu picioarele de asfalt. Domnul deștept

| Deserth a răspuns:

Eu zic sa nu mai franezi deloc