| costi900 a întrebat:

Am o intrebare despre creatina si bcaa vreau sa le combin dar intrebarea mea este daca ingrasa? eu vreau sa iau pentru crestere in forta si muschi nu vreau sa pun pe mine pe peste tot... si inca ceva este adevarat ca creatina umfla muschii cu apa si dupa ce nu mai iau se dezumfla?

8 răspunsuri:
| FitMonkey a răspuns:

Creatina iti da doar energie. nu te umfla!

| Cosmin86 a răspuns:

Ce creatina ai luat? sper ca nu o porcarie ieftina

| costi900 explică:

Nu am luat inca nimic de asta am postata aici sa aflu mai multe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru costi900):

Gandeste-te ca inainte de concurs, in perioada de definire, culturistii nu mai iau creatina, ci alte tipuri de suplimente, ar fi stupid sa se desumfle fix inainte de concurs, nu? happy

Creatina face foarte multe lucruri :

- mareste sinteza proteinelor
- accelereaza recuperarea
- iti da energie
- hidrateaza muschii
- pompeaza mai mult sange in muschi
- etc.

De ingrasat in niciun caz, carbohidratii ingrasa, nu creatina sau bcaa. Dar iti dai seama, ca atunci cand o sa cresti in masa musculara cresti si in greutate, nu? muschii nu sunt umpluti cu aer

| costi900 explică (pentru Cosmin86):

Deci practic daca iau creatina si bcaa e totu ok nu ma ingras ci pun masa musculara? deci e bine mersi!

| Cosmin86 a răspuns (pentru costi900):

Da, dar nu te baza doar pe astea pentru masa musculara. Masa musculara creste de la : mancare + odihna + antrenament + suplimente ( in ordinea asta ). Deci suplimentele ( in cazul tau creatina si bcaa ) sunt abia pe ultimul loc, in ordinea importantei.

| Vasile45091 a răspuns:

Creatina retine apa in tesutul muscular si ar fi bine so ei impreuna cu niste prteina cu absorbtie rapida de zer eu am nisre rezultate grozave in asa combinatie

| Cosmin86 a răspuns (pentru Vasile45091):

Mai bine cu carbohidrati cu absorbtie rapida si proteinele separat.