| Dalin123 a întrebat:

Am o problema sau mai bine zis nelamurire. Eu am 185cm si 80kg(am burtica) si ideea e ca voiam sa ma apuc de bulking( am facut 4 luni cardio si definire) si am inteles ca nu ar fi indicat sa fac doar pentru o grupa izolata de muschi( eu voiam sa fac doar pentru muschii glutei) ceea ce mi se pare ciudat, eu as vrea sa fac bulking pentru muschii glutei si pentru abdomen, piept, spate brate, sa continui cu definirea, pentru ca ma gandesc ca daca fac bulking pentru tot corpul o sa ma ingras si daca fac doar pentru o grupa izolata de muschi o sa fac degeaba pentru ca o sa anulez tot gainul cu burningul.
Trebuie sa iau si in considerare ca peste un an jumatate dau probe sportive la facultate (traseu aplicativ) si as cam avea nevoie sa fiu slab?( nu stiu sigur, dar ideea e ca o sa fac 1 an de pregatire la sport inainte). Bulkingul pentru fund ar fi pentru mine sa arat bine. Nu stiu ce sa fac

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum faci tu bulking doar pentru o grupa?
Bulkingul se face din alimentatie. Antrenamentele sunt cam la fel in perioada de bulking si cea de cutting, doar ca la cutting (definire) adaugi si cardio.

Si normal ca o sa te ingrasi la bulking, NU ai cum sa pui muschi fara grasime, de-aia sunt 2 perioade:

1. bulking (perioada de masa musculara) pui muschi+grasime
2. cutting (perioada de definire) arzi grasimea sa ramana muschii