| ursachy a întrebat:

Am si eu o dilema cu antrenamentele la sala de forta. Am inceput de o saptamana dar am o dilema nu inteleg, cum e cu seriile astea, de exemplu mi-a spus cineva sa fac 5 serii a cate 12 repetari la piept la haltera, 12 repetari insemnand 12 ridicari cu haltera? si sa fac asta de 5 ori? si asa e la fiecare aparat din ziua respectiva la ce grupa lucrez? si daca se poate sa-mi da-ti si mie un program bun pentru masa pentru incepatori. Am inceput sa iau si rapid mass.

Răspuns Câştigător
| ionutmystic a răspuns:

Da, asta inseamna. 5 serii a cate 12 repetari inseamna sa ridici gantera de 12 ori, iei o pauza de 30s-1min si apoi faci inca 12 ridicari...si tot asa de 5 ori.
Aici gasesti mai multe sfaturi si recomandari http://scoobysworkshop.com/
O sa inveti multe de la scooby;)
Aaa, si inca ceva, ai grija la alimentatie, pentru masa musculara trebuie sa consumi zilnic cel putin 2-3 grame de proteina pentru fiecare kg de-al tau( adica daca ai 60kg trebuie sa consumi pe zi car 120-180g de proteina.)
Spor la treaba!

3 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

12repetari sunt pentru definire, daca esti mai plinut
daca vrei masa fa maxim 7 8 repetari cu 3 serii
programu meu
luni piept
marti spate
miercuri pauza
joi biceps triceps
vineri umeri trapez
sambata gambe coapse abdomen
daca nu stii exercitii pentru o anumita grupa poti sa intrebi

| Claudiu_7052 a răspuns:

Uite aici gasesti antrenamente cu poze: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html