| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. In ultima vreme tot aud baieti/fete ca se duc la sala(sau s-au apucat de sport) de nu stiu cat timp(nu, nu 2-3 zile, o saptamana, ci perioade lungi) si se plang ca nu vad rezultate.

Nu pot sa inteleg situatia pentru ca eu intotdeauna cand am crescut intensitatea antrenamentului (basically, am avut asteptari la anumite rezultate), am avut rezultatele dorite.

Deci, problema mea existentiala: cei care se plang au asteptari prea mari sau chiar exista anumite greseli care sa duca la lipsa completa a rezultatelor? Si daca da, care sunt?

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Unii se asteapta sa ajunga dupa cateva luni asa cum sunt altii dupa cativa ani buni de antrenament. Asta mi se pare cea mai mare problema. Altii nu sunt suficient de atenti la alimentatie, iar la altii chiar si antrenamentul este prost gandit. O combinatie de factori de genul asta duc la lipsa de rezultate.

| anonim_4396 explică (pentru AndreiWeisz):

Totusi, dupa cateva luni de antrenament chiar este posibila lipsa totala a unor mici rezultate?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh nu cred, dar ei avand asteptari prea mari, nu vad nici micile schimbari ma gandesc.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare individ e diferit, genetic vorbind, multi au asteptari sf, multi baga shorma dupa ce bag sala, multi nu fac nimic la sala tasteaza telefonul, in ceea ce priveste culturismul conteaza testosteronul iar ceea ce priveste slabirea conteaza nr caloriilor

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De acord, dar, sa luam ca rezultat asteptat slabirea. Avand o anumita alimentatie(cat se poate de proasta), in momentul in care te apuci de sport vor fi niste calorii in plus arse fata de normal. Chiar daca ar fi doar 100(totusi nu cred ca face nimeni chiar atat de putin), in 2-3 luni tot ar disparea un kilogram, nu?

Ma rog, eu in intrebare ma gandeam mai mult la cresterea masei musculare(stiu ca nu am precizat), dar mi-a fost mai usor sa iau ca exemplu slabirea acum happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite la mine de exemplu am slabit 5 kg m-am apucat de coca cola 2000 de calorii 2 litri, in doua zile consum coca cola plus ce mai manc iar o sa ma ingras, caloriile vin repede, daca nu manci slabesti si daca mergi pe jos slabesti, slabim non stop, dar daca ai un metabolism de 1600 de calorii bagi 1000 numa din coca cola ce naiba sa mai slabesti, da cand te apuci de sala rata metabolica va creste dar nu cu mult desigur, apoi daca stai pe scaun toata ziua tot nu-i bine, trebuie miscare tot timpul

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cumpara-ti coca cola zero. Problem solved happy
Intr-adevar. nu am luat in calcul posibilitatea de a fi cu caloriile pe plus. Eu m-am gandit ca cei care se apuca ar pleca de la o alimentatie pentru mentinerea greutatii si s-ar adauga sportul, deci logic ar fi fost imposibil in cateva luni sa nu apara un rezultat cat de mic. Greseala mea daca omit anumite posibilitati laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala face mai multe probleme de fapt, trebuie sa renunt la asa ceva de exemplu ma inteapa in piept acum, trebuie macar naibi sa merg 10 km pe zi pe jos, nu-i mare lucru dar nu am motivatie, daca vrei sfaturi pentru masa musculara sa imi spui, 95% din cei care slabesc se ingrasa in 5 ani inapoi, cand slabim rata metabolica merge in jos cand ne ingrasam merge in sus, adica eu ca gras consum mai mult ca tine desi uni mint ca ei nu manca nu-i adevarat asa ceva, mancam dar uitam cat mancam, azi am mancat 2 chipsurii = 1200 de calorii plus 2 pahare de pepsi = 300 de calorii plus ce am mai mancat am trecut de 2000 de calorii, efort fizic zero, mereu noi grasi suntem pe plus niciodata pe minus

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De fapt chiar m-am documentat pe tema asta. Aspartamul acela mult prea temut cu care se inlocuieste zaharul in bauturile de genul nu e chiar asa nociv precum se zice. De fapt, nici nu prea ai posibilitatea sa consumi o cantitate care sa-ti faca rau pentru ca, fiind foarte dulce, se foloseste foarte putin. Anyway, daca vrei sa cauti si tu, cauta in lb engleza ca daca dai in romana o sa aflii ca provoaca toate tipurile de cancer, parkinson, schizofrenie, scleroza si moarte...ca orice alta substanta pe care o cautam pe net in romana de altfel laughing Bineinteles ca e recomandat sa nu consumi deloc cola.

De rest, apreciez generozitatea, daca o sa am nevoie de sfaturi pe viitor o sa ma documentez, poate intreb si aici. Momentan eram doar curioasa daca exista greselile alea "fatale".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur sa vorbesc cu tine, aiurea apa e cea mai sanatoasa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Doar daca nu bei prea multa si faci intoxicatie cu apa. N-o stiai p-asta, asa-i? laughing Pe mine m-a surprins cand am aflat-o.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate dar mai rar asa ceva, sunt sanse sa bei apa cu virusi, microbi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru greutatea mea, cica doza letala de apa ar fi de 5L si-un pic. Nu am incercat sa aflu daca e adevarat, dar nu mi se pare chiar imposibil sa consum cantitatea asta laughing

Se calculeaza cu 100g de apa pe kg daca tin bine minte. Mi se pare cam putin totusi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie nu mi se pare imposibil, nu crede orice, cerceteaza, cauta, vezi nu mereu ce credem e adevarat, fiecare organism e diferit

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De cautat am cautat mai mult ca nu-s genul care se opreste la o singura sursa. Imi mai ramane sa testez eventual. Dar daca nu gasesc vreun soarece pe care sa-l cantaresc si apoi sa-l oblig(nu stiu cum, o sa fiu creativa) sa bea suficienta apa, nu prea vad cum laughing

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo,rar om ca tine in societatea asta dogmatica, inchisa la minte, locul tau nu e aici e in Germania

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pfff...eu imi exprim tentativa sa omor un soarece si tu zici bravo? laughing

P.s.: Mersi de compliment happy

| Sn4k3 a răspuns:

Exercitii, alimentatie, odihna, stres. Cam astia sunt factorii.

| alexboss2020 a răspuns:

Degeaba se plang rezultatele se vad clar cam dupa 2 luni nu dupa 2-3 saptamani deci de aia nu vad rezultate sau simplu nu au o nutritie echilibrata nu mananca ce trebuie si cand trebuie doar nu o sa te trezesti la 9 dimineata sa mananci o shaorma sau un burger, dimineata mananci daca esti copil lapte cu ceteale un pateu o salata!

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Ambele, de la alimentatie greista pana la executia incorecta sau insuficienta odihnei.

| 1231242 a răspuns:

Daca vrei sa fii arnold swartznegger,ai asteptari mari, daca vrei sa fiiun bruce lee, tot ai asteptari mari ai, daca vrei sa fii tu, da ai asteptari rezonabile

| SynapseNinja a răspuns:

Poate fi de la alimentația nesănătoasă, degeaba faci sală dacă după aceea bagi în tine shaorma, cartofi prăjiți sau cârnați. Mai sunt și unii care se duc acolo, fac 10 minute mișcări și apoi butoneaza telefonul, barem dacă tot faci, fă-o calumea și tinete de ea. Ar mai fi putea să fie odihna cauza.

| PIPER23 a răspuns:

Sunt 2 variante:

1. Probleme in alimentatie/antrenament/odihna.

2. Nu ii ajuta genetica.

| Sorinlelele a răspuns:

Pai sa te lamuresc.Cand faci antrenament 2-3 ore cum fac eu, iti vine o foamne de lup si altii nu rezista tentatiei.

| crissytpu a răspuns:

Conteaza destul de mult atat alimentatia, cat de mult se respecta orele meselor(degeaba papi salate toata ziua daca la 12 noaptea bagi o schaorma cu de toate si o cola 0 laughing; nu trebuie sa combini proteine cu branzeturi sau carbohidrati; inainte de fiecare masa cu 30 minute se bea un pahar cu apa si abia cu 2 ore dupa masa, nu se consuma bauturi acidulate sau reci dupa mese deoarece deregleaza digestia ) si conteaza foarte mult si ce lucreaza la sala, ar trebui lucrate mai multe parti ale corpului alternativ pe sedinte