| Turcasbogdan a întrebat:

Am 12 ani, 163, fac sala cu 15 kg uneori si 5 kg mult la biceps. De 4 luni parca tot aceeasi inaltime am, mai pot creste? Si daca nu mai fac sala si ma apuc de sport, mananc sanatos mai pot creste?

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Inaltimea se mosteneste genetic, daca parintii si bunicii au peste 1.70, cu siguranta o sa ai si tu, daca au 1, 60 nu poti sa ceri mai mult (doar printr-o minune sa cresti mai mult cu un 20 cm in inaltime). E un tip la mine la sala care are 1, 90 inaltime Pana la 18 ani ai timp sa te inalti, abia esti la inceput de pubertate/adolescenta, abia acum incepe corpul sa se dezvolte, plus ca nu sunt studii concrete care sa demonstreze ca sportul afecteaza inaltimea, te poti uita la sportivii de performanta care se antreneaza de la 5-10 ani si sunt dezvoltati. Sunt persoane care au puseuri de crestere ( gen se inalta într-un an cati altii in 5).
P. S. Lucreaza si partea de jos, ca sa nu arati ca Jonny Bravo. Am vazut ca voi puneti accent prea mare pe brate si uitati de picioare. Te va ajuta mai tarziu.
P.S.S. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Copilasii mici de 12 anisori nu au voie sa faca sala, fiindca le inhiba cresterea si dezvoltarea hormonala.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici sfatul medicului care interzice sala la copii mici si adolescenti, fiindca le inhiba cresterea in inaltime si dezvoltarea:

https://www.facebook.com/reel/1248955382712908

| Dannnnii a răspuns:

Gaseste alta ocupatie la varsta asta.