| gamerulmalahios a întrebat:

Are alergatul+exercitiile fizice acelasi efect ca inotul?
Salut TPU! De ceva timp merg la inot din mai multe motive : sa ma mai inalt, sa am un fizic armonios, sa am un corp sanatos, etc..Totusi, din motive personale imi este cam greu sa-l practic:invatand dupa-amiaza, avand liceul relativ departe si avand inotul seara, imi este cam greu sa ajung; pot merge doar de 2-3 ori pe saptamana ceea ce dupa mine e cam putin; am program exact (nu pot merge cand am eu chef); e destul de scump; etc. Datorita acestor motive, ma gandesc sa ma las de acest sport si sa ma apuc sa fac "sport neorganizat"-cand pot fac exercitii fizice gen flotari, genoflexiuni, abodomene, tractiuni, etc. si merg sa alerg in parc. Ma gandesc ca acest "sport neorganizat" (nu gasesc alt cuvant) are mai mult sau mai putin acelasi efect ca inotul, dar e mai avantajos ca timp, pret, program, etc..Deci, voi ce credeti:
AU ACELASI EFECT CA INOTUL ALERGATUL PRIN PARC SI FACUTUL EXERCITIILOR FIZICE? SE MERITA SA RENUNT LA INOT SI SA MA APUC SA PRACTIC ACEST "SPORT NEORGANIZAT"?

3 răspunsuri:
| Adi88 a răspuns:

Inotul e cel mai complex sport iti soliciti toate grupele musculare. Nu are aceleasi efecte alergatul +... inotul e recomandat si pentru copii mici pentru o dezvoltare armonioasa sub supraveghere.

| Gabyasd a răspuns:

Dupa parerea mea efectul inotului e mai puternic ca alergatul prin parc pentru ca soliciti bratele si picioarele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabyasd):

Efectul cel mai bun e sportul de care chiar o sa se tina... degeaba e mai bun inotul daca nu-i place, ca dupa 2-3 vizite la bazin nu o sa se mai duca.

Cel mai bun efect are sportul care chiar iti place, pentru ca de ala o sa te si tii.