| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Poate prea mult sport sa opreasca cresterea?
Salut TPU! Sunt scund iar acest lucru ma frustreaza.Mama si tata imi tot spun sa ma apuc de inot in vacanta ca cica ma ajuta sa ma inalt.Problema e ca eu mai merg si la sala. Si ma gandesc ca daca as face si sala si inot probabil as face prea mult sport. Iar din cate am citit pe net, daca faci prea mult sport ti se poate opri cresterea.Aici e problema. Legat de timpul strict pe care il petrec la sala facandu-mi antrenamentul pot sa spun ca stau cam 6 ore in medie(merg de 4 ori pe saptamana a cate 1.5 ore antrenamentul). Presupunand, as merge de 2 ori pe saptmana la inot(a cate 1.5 ore antrenamentul strict) ar iesi 3 ore de inot pe saptamana. Deci daca le-as face pe ambele, as iesi in medie la 9 ore pe saptamana de sport (6 de sala si 3 de inot). Acum nu stiu exact ce sa zic despre acest numar ( nu-mi dau exact seama daca e mult, prea mult, normal, putin, etc.).Pe mine ma intereseaza daca circa 9 ore pe saptama de sport pot sa-mi afecteze crestera in inaltime).De asemenea conteaza si cat imi afecteaza. Daca de exemplu inotul m-ar ajuta sa ma inalt cu 4 cm si faptul ca am facut prea mult sport mi-ar scade 1 cm as iesi pe plus.
Deci 9 ORE PE SAPTAMANA DE SPORT AR PUTEA SA-MI AFECTEZE CRESTEREA IN INALTIME(FIIND SPORT IN EXCES)?
P.S.-Nu venti va rog cu comentarii ca gen sala iti opreste cresterea pentru ca nu e cazul meu-de fiecare daca am grija ca exercitiul respectiv sa nu-mi taseze oasele sau sa-mi afecteze in alt fel cresterea in inaltime.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, poti sa faci si 9 ore pe zi de sport, ca nu-ti afecteaza cresterea, dimpotriva, cu cat faci mai mult sport, cu atat ai sanse mai mari sa cresti.
Mersul la sala nu ajuta sa te dezvolti in inaltime!
Mersul la sala te ajuta sa-ti dezvolti musculatura doar. Schimba structura, mergi la sala de 2ori pe saptamana si zilnic mergi si fa 1 ora de intor sau jucat baschet, volei, handbal, ca astea ajuta la cresterea in inaltime, nu sala.
Retine, sportul nu reduce cresterea in inaltime, dimpotriva!

| Kerre a răspuns:

Din timp iti pot zice ca toata treaba asta cu cresterea inaltimii este determinata doar de genetic. Chestia asta cu "Daca faci sala si ai sub 16 ani nu mai cresti in inaltime sau daca faci mult sport ti se opreste cresterea" este o prostie, si nu daca faci 9 ore pe saptamana sport nu ti se va intampla nimic este ceva pe la media de activitatea neceasara saptamanala.

| Shooterman a răspuns:

Bai frate? ma minunez de unele intrebari care le vad pe siteul asta. Deci ai insirat o serie de ore, centimetri si ce ai mai zis tu pe acolo. E simpla treaba : cresterea tine de genitica fiecarui om.el creste in inaltime cat ii permite gena.si acum fii atent: stoparea prematura a cresterii (cazul tau) se poate intampla doar daca antrenamentele sunt prea dure, insotite de prea putina odihna si o dieta cu insuficienti nutrienti si calorii. Sporturi cum ar fi culturismul, corect practicat, nu reduc inaltimea finala si nu stopeaza cresterea in inaltime. Si in legatura cu inotul... inotatorii de top fac sala regulat pentru masa musculara. Deci cred ca ai inteles ceva, da?

| Shooterman a răspuns (pentru Shooterman):

Si nu uita de scoala. mai mult timp pentru studii.degeaba ai muschi daca "nu ai si la cap". O sa ai timp de muschi dupa ce termini scoala pana ajungi patrat.

| Moron a răspuns:

Sportul nu influenteaza cresterea in inaltime aproape deloc.
Singura metoda prin care poti sa te intalti mai mult decat esti dispus genetic e sa faci un ciclu de HGH, hormon de crestere. Dar nu e ieftin, aprox 1000 euro.

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Sunt adolescent deci mai pot sa cresc in inaltime