| razvirzi a întrebat:

As vrea si eu cateva exercitii pentru pectorali, in special pe zona dinspre stern.

Răspuns Câştigător
| sttriker a răspuns:

Daca nu ai posibilitatea de a te duce la sala sau preferi bodyweightai asa:
Flotari cu palmele in forma de V(diamant)
Flotari cu coatele pe langa corp(probabil cele mai eficiente)
Flotari normale
Flotari la paralele(intre doua bare)
Flotari intre doua scaune
Flotari cu picioarele sus
Flotari cu greutate in spate(ai grija sa fie bine centrata)

Daca ai posibilitatea sa mergi la sala:
Impins de la piept de la banca inclinata.
Fluturari cu ganterele(uimitoare daca ma intrebi pe bine)
Si e un exercitiu nu ii stiu denumirea exacta dar se face cu o gantera mai grea : Stai intins pe spate.Prinzi ganteracu amandoua mainile de un capat(tine-o bine), si dupa ce o ridici deasupra pieptului o lasi usor cu coatele flexate pe spate.

Poti face acelasi lucru din pozitia sezut dar e pentru alte grupe musculare in special.

"Daca vrei sa cistigi, trebuie mai intii sa-ti definesti cu claritate obiectivele. Pe urma, sa-ti dirijezi toata energia catre scopul fixat. Sa fii convins ca vei reusi si sa ai rabdare.Asta-i tot!" -- Arnold Schwarzenneger.
Mesaj pentru mai multe informatii si lamuriri.

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!
http://www.getfit.ro/ - foarte multe detalii. Daca lucrezi la sala, banca inclinata la 45 grade (bine, cu grade de inclinatie diferite), lucrezi atat cu haltera cat si cu ganterele, la umeri vei mai lucra partea de sus a pieptului si flotari (http://www.google.ro/......tp?/imgres - scuze pentru linkul lung.

Multa bafta!

| dadaye a răspuns:

Pe vremea mea, cineva ma sfatuise sa fac impingeri cu haltera din inclinat. Capul mult mai jos fata de picioare, aproximativ la 35 de grade, in asa fel incat impingerea sa se realizeze mai mult cu ajutorul partii dinspre stern a pectoralilor. Pot sa spun ca rezultatele s-au vazut destul de repede, si anume aspectul de "rotund " al pectoralului disparuse, luand o forma usor patratzoasa happy
bafta si sa-mi raspunzi daca ai rezultate happy