| Yoyo12345 a întrebat:

Aveți idee cam câti bani ia un fotbalist în Germania care joaca cum ar fi la noi liga 2 sau 3?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.fussballspieler.de/gehaelter-der-fussballspieler/

Ein Zweitligaspieler liegt mit 7.000 bis 20.000 Euro aber schon sehr weit entfernt von den Summen eines Weltstars. Zum Gehalt werden auch noch leistungsabhängige Boni bezahlt, wie beispielsweise Aufstiegsprämien.
Die Gehälter sind bei Mannschaften die den Aufstieg in die Bundesliga anpeilen oft unwesentlich niedriger als bei den schwächsten Erstliga Mannschaften. Dennoch muss es Unterschiede geben, da die Einnahmen der Vereine in der Zweiten Liga bedeutend geringer sind.

Gehälter in der 3. Liga
Die Spieler der dritten Liga verfügen über Profiverträge, mit ca. 2.500 bis 10.000 Euro pro Monat verdienen die Fußballspieler aber deutlich weniger als ein Pilot. Manche Vereine bezahlen sogar noch weniger, so dass die Spieler gezwungen sind auch noch Geld anderweitig hinzuzuverdienen.

http://www.spox.com/......iener.html

FC Bayern München 5, 28 Mio. Euro
Borussia Dortmund 2, 54 Mio. Euro
FC Schalke 04 2, 24 Mio. Euro
VfL Wolfsburg 2, 16 Mio. Euro
Bayer Leverkusen 1, 79 Mio. Euro
Borussia Mönchengladbach 1, 24 Mio. Euro
Hamburger SV 1, 13 Mio. Euro
TSG 1899 Hoffenheim 1, 03 Mio. Euro
Hertha BSC 1, 00 Mio. Euro
RB Leipzig 0, 96 Mio. Euro
SV Werder Bremen 0, 78 Mio. Euro
1. FC Köln 0, 78 Mio. Euro
Eintracht Frankfurt 0, 76 Mio. Euro
1. FSV Mainz 05 0, 64 Mio. Euro
FC Augsburg 0, 57 Mio. Euro
SC Freiburg 0, 42 Mio. Euro
FC Ingolstadt 0, 42 Mio. Euro
SV Darmstadt 98 0, 38 Mio. Euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 400-500.000 euro pe an sunt salariile in bundesliga 2

| Drimmero a răspuns:

Sute de mii de euro intr-o tara ca Germania, asta ca sa vedem diferenta intre ligile inferioare de acolo si liga 1 de la noi...nu are rost sa mai comparam vreodata fotbalul din vest cu cel de la noi

| Sn4k3 a răspuns:

In liga a 2-a in jur de 450 000 pe an (salariu mediu), In liga a treia in jur de 100 000, in liga a 4-a cica ar fi pana in 60 000 si a 5-a pana in 24 000. Salariu minim in liga a 2-a e cam 1500, a treia 500, in rest mai putin.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Câteva milioane sau depinde cat le da la fiecare meci Si câte goluri da jucătorul respectiv!

| suntserios a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Milioane de?

| Drimmero a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Nici chiar atat pentru ca vorbim de ligile inferioare din Germania.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns (pentru suntserios):

Vorbeam il lei, nu am precizat!