| GoguGog a întrebat:

Bara de tractiuni sau greutati? Pentru cresterea in masa musculara si in forta.

13 răspunsuri:
| TeoCata1804 a răspuns:

Tractiuni.Intotdeauna folosirea propriului tau corp va fi ma eficienta decat sala de sport.Gen spartanii aveau abonament lunar la sala?

| Georgian22 a răspuns:

Baga de tractiuni e mai mult pentru încălzire.
Foloseste greutăți, din ce in ce mai grele, desigur nu deodata

| ForeverAlone97 a răspuns:

Sala e mai recomandată. Acasă nu ai cum să-ți dezvolți masa musculară.

| Sn4k3 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Ce logica aveti unii. Aveau sala spartanii aia din film, stai linistit.

| Sn4k3 a răspuns:

Ambele, dar cele cu greutati sunt baza pentru cresterea in masa musculara + dieta corespunzatoare.

| aXy99 a răspuns (pentru Georgian22):

Tu te incalzesti facand tractiuni?

| aXy99 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Gen, eu gen, Eugen, spartanii aia pe care i-ai vazut in filme aveau abonament lunar la sala. Poate anual. Multi dintre ei aveau si steroizi laughing

| aXy99 a răspuns:

Ambele. La bara poti face tractiuni pentru spate si biceps, daca ai forta si tehnica muscle-ups, iar cu greutati faci alte exercitii. Spre exemplu la spate poti face ramat si multe alte exercitii a caror denumire nu imi vine in minte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Ti se pare ca spartanii aveau muschi? Ei luptau cu arme, nu cu muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Ca o completare, cam asa aratau spartanii:
https://upload.wikimedia.org/......NG3860.jpg

Asta e o pictura veche. Sper ca nu crezi ca aratau ca aia din film, care au injectii cu steroizi + ani de sala? (cauta antrenamentele actorilor, daca nu crezi).

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Si inca ceva, spartanii luptau cu armele, nu cu muschii. Lanci, sabii, etc.

| marinel123 a răspuns:

Tractiunile intra in calisthenics si greutati la fitness bodybuilding

| Cosmin86 a răspuns (pentru marinel123):

Si cand faci bodybuilding faci tractiuni. Cam toate antrenamentele de fitness/bodybuilding pentru spate includ tractiuni (chiar mai multe tipuri).