| LeonardRoller a întrebat:

Bruce Lee a facut karate sau kung fu?

8 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

A practicat Choy Li Fut, Western Boxing, Épée fencing, Judo, Praying Mantis Kung-fu, Hsing-I si Jujitsu.

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_Lee - sectiunea "Martial arts lineage"

| AlphaGod a răspuns:

Bruce lee si-a format propriul sau stil jetet kune do in care a inclus mai multe stiluri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A practicat mai multe arte martiale, printre care si kung fu. Dupa ce s-a mutat in SUA, a combinat artele martiale practicate de el si a initiat un nou stil de lupta, numit Jeet Kune Do.

| IseeVoices a răspuns:

A practicat jeet kune do

Răspuns utilizator avertizat
| DryLeaf a răspuns:

Nici una, nici alta... :p
A fost intemeietorul artelor martiale.

| Nostradamuss a răspuns:

invatat pe la 16 ani Wing Chun, un stil de lupta specific femeilor.si e kung fu

| albsimandru a răspuns:

Salut! pai sa te fac sa intelegi, bruce lee a fost un bun practicant de wing chun antrenandu-se cu un mare maestru pe nume ip man, dupa ce a practicat aceasta ramura a kung fu-ului a practicat mai multe stiluri ce tin si de lupta la sol si de lupta din picioare (muay thai, judo, jiu jitsu, karate etc)Dupa aceasta a inventat un concept si acesta il gasim in MMA, el dorea mai multa libertate in stiluri, existau stiluri prea fixe in pozitii si prea rigide si nu existau stiluri care sa aiba si lupta la sol si in picioare. Asa ca marele bruce lee a inventat conceptul Jeet Kune DO (arta interceptarii pumnului). In concluzie bruce lee a practicat wing chun, ramura a kung fu-ului si a dorit sa dezvolte sistemele de lupta crteeand ideea de jeet kune do