| xzorotm a întrebat:

Am 13 ani si 50 de kg, nu stiu daca pot fi considerat gras dar sigur vreau sa slabesc si daca se poate sa fac si patratele. Sunt dispus sa renunt la dulciuri sau sucuri sau in general mancare nesanatoasa. Nu am sala in orasul meu, ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 1.50m trebuie sa ai maxim 40 kg!
Mancand mai putin FARA: prajituri, gemuri, pateuri, pizza, paine, dulciuri si sucuri.

Alergatul este ideal pentru slabit, daca nu ai bicicleta sau nu joci fotbal, cate 1 ora pe zi, sau mai precis, 5km/zi.
Mananca cate un pumn de legume gatite sau salate crude, cu 1 bucatica de carne, cat podul palmei tale, ( carnea poate fii de pui, porc, peste sau vita).
Nu ai voie sub nici o forma: paine, mamaliga, cereale si dulciuri.
Poti pierde 10 kg in 3 luni, daca esti constiincios si faci ce ti-am scris mai sus!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai relevanta este inaltimea si greutate, nu varsta. Ce inaltime ai?
Poti slabi facand un sport si evident, eliminand dulciurile, sucurile si cantitatea mare de mancare.
Sala oricum nu este indicata copiilor, fiindca le inhiba hormonii de crestere. sala este recomandata adultilor peste 20 de ani, acre au cresterea incheiata si nu mai apar probleme de crestere sau dezvoltare.

| xzorotm explică (pentru Violleta2022):

Am 1,50 cm, dar pot mai exact cum pot slabi? Ce tip de exercitii ar trebui sa abordez?

| siriusblack98 a răspuns (pentru xzorotm):

Cardio. Cum ai stiut sa pui intrebarea asta pe TPU sigur stii si cum sa cauti exercitii de cardio pe YouTube pentru ca asa din taste este greu sa ti le explic pe toate. Acolo vezi si executia. Pentru ca la un exercitiu de burpees degeaba iti explic eu cum se face daca tu nu vezi cu ochii tai. 70% Din slabit consta in alimentatie. Deci ai nevoie sa intri in deficit caloric. Cum faci asta? Iti calculezi caloriile. Pe toate produsele cu eticheta ai trecute si caloriile. Pe toate produsele alimentare fara eticheta le gasesti pe net numarul de calorii pe suta de grame.

| Cksihja a răspuns (pentru xzorotm):

Nici măcar un bebeluș nu are 1, 50 cm la naștere, dacă ai 150 cm și 50 kg ai greutatea normală dar dacă ai 1, 5 cm nu.

| xzorotm explică (pentru Cksihja):

Upsi, scuze ma refeream la in metru jumate?