| MarijuanaFanNr1 a întrebat:

Deci am 13 ani sunt baiat am 93 de kg si 1.80m am fost la sala dar m-am lasat acum vreau sa slabesc vreau sa ma apuc la de sala serios am auzit ca nu-i buna sala acum pot pati ceva bine imi place adica vreau sa ma fac calumea si ceva diete pentru varsta mea apropo pot renunta la dulciuri, sucuri, mancare grasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Lasa sala. Sala are mai degraba rolul de a te ''modela'' ori tu trebuie sa dai jos macar 25 de kg inainte de asta. Renunta la sucurile acidulate dar si la fast food, chipsuri, dulciuri. Incepe sa consumi cat mai multa apa plata dar si ceaiuri (recomand ''Silueta Perfecta'' de la Fares pe care o gasesti in orice supermarket), carne de pui si peste, supe/ciorbe zilnice dar si salate cat mai des. Jogging-ul e extrem de bun si el. Nu te forta prea tare la inceput, ia-o usor. In prima luna vei slabi destul de mult (minim 5-6 kg) pentru ca surplusul e foarte mare. Din luna a 2a va incepe greul, fiind tot mai greu sa dai jos dar vei fii deja obisnuit cu regimul alimentar si de exercitii. Bafta!

| MarijuanaFanNr1 explică (pentru TheAce):

Cel mai bun comentariu mersi mult raman dator

9 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Pentru varsta ta nu e asa buna, toti greii din culturism au inceput de la 15 ani in sus, articulatiile tale sunt fragile si deja cu greutatea in plus pui multa presiune pe genunchi, doar sub indrumarea unui antrenor care sa iti recomande exercitii pentru tine in special cardio si un regim alimentar.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Lasa sala mai bine incearca sa faci fittness in fiecare zi

| carhartt a răspuns:

Nu cred ca mai poti pati nimic. laughing. De obicei daca faci sala de la varste foarte fragede nu te mai dezvoluti. Insa cum tu esti foarte dezvoltat pentru varsta ta, nu cred ca o sa mai cresti foarte mult, maxim 5cm.
Poti face linistit sala. Insa sunt si alte modalitati de a slabi, incearca sa ti o cura, sa faci exercitii fizice, cumpara-ti casete cu aerobica/gimnastica, i-ati o bila dinaia mare de cauciuc si incepe sa faci exercitii in casa/sala. Alearga, fa jogging.
Se poate si fara sala!
Succes!

| y0nutz3ly a răspuns:

Poti slabi si fara sa mergi la sala...conteaza sa ai ambitie sa slabestiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

Alergari zilnice, arg grasimile foarte mult. Plus ceva regim, si mese la ore fixe.

| Nadia14 a răspuns:

Nu e nevoie, trebuie sa mananci ca mine: 3 mese pe zi cu gustarii mici o ciocolata, un suc natural dar nu exagerat si nu manca cu pofta...fa 5 flotari, 5 abdomene si 5 genoflexiuni.
ai incredere in mine am 1, 63 si 54 de kg. laughing