| MihaitaBos a întrebat:

Salut, poate cineva sa imi spuna cum ar trebui sa mănânc, sa imi gestionez caloriile, in general cam cum ar trebui sa mananc pentru ca de abia ce m. am apucat de sala, am 16 ani 1 72cm si 64.5 kg si vreau sa merg pentru a avea pătrățele si pentru a ma face mai shredded punand si muschi pe mine, am un inceput de patratele deci ar trebui sa am un bodyfat undeva pe la 18%(cred), nu fac exces de dulciuri sau ceva dar nu stiu cat sa mănânc si imi este greu neștiind ce cantități ar trebui sa iau

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Daca ai 18% bodyfat la 64kg, esti skinny fat.
Gasesti totul pe Youtube, cauta "Ce mananc intr-o zi de sala"
Poti cauta Angel fitness mancaruri pentru sala si iti arata el ce mananca intr-o zi.

Dar sa iti sumarizez, ai nevoie de un cantar de bucatarie, iar la micul dejun poti incerca:
3 oua, 60g de telemea de vaca, facute omleta, iar pe langa ele adauci o rosie feliata, si un castravete, si poti manca 2-3 felii de paine (pana in 100grame)
Ca gustare poti incerca fulgi de ovaz trasi in tigaie, cu 200ml de iaurt, si o banana intreaga peste, si putina miere.
Sau poti sa-ti faci niste batoane proteice acasa (Cauta pe Youtube), vei avea nevoie de proteina pudra.

Poti manca urmatoarea masa de exemplu orez cu piept de pui, si o salata langa, iar ultima masa incerci de ex paste cu o conserva de peste.
Poti sa mananci si ce-ti face maica-ta, important e sa le incerci pe toate in fiecare zi, asa iti vei face o idee ce-ti place si ce nu, si cum sa mananci.
Iar pentru idei, cauta pe Youtube ce ti-am spus si gasesti aacolo raspuns la orice intrebare.
Memoreaza 10 feluri de mancare, sau cate 2-3 pentru fiecare masa, iar in cateva saptamani o sa intelegi cum trebuie sa mananci si cate kcal pe zi.

Si inca ceva, toate intrebarile la care ai nevoie sa primesti un raspuns, le gasesti pe Youtube.
Doar cauta "Ce sa mananci pentru sala"
"Ce sunt caloriile, proteinele, carbohidratii, fibrele"
"Ce suplimente sa folosesti si cand sa le folosesti"
"Cum construiesti masa musculara"
"Ce e hipertrofia"
"Cum te antrenezi pentru hipertrofie"

| MihaitaBos explică (pentru SkandallKamataru):

Mersii mult pup

| SkandallKamataru a răspuns (pentru MihaitaBos):

N-ai pentru ce.
Sunt aici oricand daca mai ai nevoie de vreun sfat lil gym bro

4 răspunsuri:
| korina99 a răspuns:

In general e bine sa ai grija la excese alimentare si la dulciuri.

gasesti pe net multe sfaturi:

Dieta bazata pe combinarea alimentelor
https://www.esanatos.com/......i83885.php

Obezitatea si alimentatia
https://www.mediculmeu.com/......ntatia.php

Dieta pentru schimbarea metabolismului
https://www.scritub.com/......o73542.php

| SkandallKamataru a răspuns (pentru korina99):

Dieta aia de pe scritub e un gunoi nu stiu de ce au voie sa posteze asa ceva, si nici site-ul mediculmeu nu e departe.
Omul e skinnyfat si trebuie sa-si reconstituie procentajele, nu sa slabeasca.
Informati-va fratilor singuri ca nu e greu si nu va mai luati dupa site-urile astea de 2 bani scrise cine stie de ce dobitoci.