| Erdei_Antoniu_1998 a întrebat:

am 15 ani si nu am experienta in fiare sau celelalte mecanisme folosite pentru formarea muschilor. As dori sa arat mai bine la corp, eu fiind relativ slab. Nu stiu ce exercitii trebuie sa fac, daca sa iau acele produse de vanzare folosite pentru muschi ( Am vazut in Iulius Mall un stand cu tot felul de produse in borcane mari de plastic ) nu stiu daca trebuie sau nu sa merg la sala, intr-un cuvant: nu stiu cum sa imi formez muschi sa arate bine, nu exagerat. Daca v-ati putea rapi 5 minute din seara aceasta si sa imi explicati ar fi genial! Va multumesc mult pentru intelegere.winking ( Cel mai bun raspuns ia funda, bineinteles happy )

Răspuns Câştigător
| FitMonkey a răspuns:

Pe scurt

te duci la sala, iti faci un program cu grupele de muschi pe care ii antrenezi intr-o zi
uite un program ideal de 4 zile:
luni piept biceps
marti abdomen picioare
miercuri pauza
joi spate triceps
vineri umeri trapez

fiecare grupa lucrezi in 3-4 unghiuri diferite adica sa faci 3-4 tipuri de exercitii la fiecare grupa
un exercitiu sa continta 4 serii a cate 8-10 repetari

fara o alimentatie bogata in proteine nu faci muschi ori cat ai trage la sala, alimentatia joaca un rol foarte important 30% conteaza antrenamentul cei 70% alimentatia si odihna
terbe sa ai 5-6 mese/zi bogate in proteine, 8ore de somn
cantitatea zilnica de proteine este 2g/kg corp adica daca ai 70kg trebuie sa consumi 140g proteina/zi astea nu le poti consuma numai din mancare pentru astea sunt facute suplimentele nutritive
proteine: carne, lapte, oua, branza, peste, lactate.
carbohidrati: mazare, cartofi, cereale integrale, orezul brun, fasole.

inca o data pe scurt:

-mergi la sala de 4x pe saptamana(un antrenament sa nu depaseasca o ora)
-o alimentatie bogata in proteine si carbohidrati
-8ore de somn/noapte
-un supliment

si rabdare multa ca nu o sa ai muschi in doar cateva luni. bafta!winking

8 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Eu zic sa nu bagi proteine sau steroizi pentru ca te delegrezi cu totul :d.
Cel mai bine ar fi sa faci sport indiferent la sala sau acasa daca vrei sa arati cat mai bine sau incearca sa te apuci de un sportwinking

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Latinmoon):

Da steroizii nu sunt buni dar proteinele sunt esentiale pentru muschi.
Chiar si tu iei proteine cand mananci carne, lactate, oua laughing
In aceste alimente se afla proteine.

| Latinmoon a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Sa ne intelegem eu n-am zis sa nu manance, am zis decat sa nu ia asa fara sa-i recomande nimeni si pe pertaea de medicament nu pe partea de mancare m-am referit rolling on the floor

| xCrazyWolf a răspuns (pentru Latinmoon):

De ce sa nu i-a suplimente? Sunt chiar foarte bune, naturale, extrase din albus de ou, lapte, zer. De ce vorbesti fara sa stii?

| Latinmoon a răspuns (pentru xCrazyWolf):

Sa ia chiar n-am nimic impotriva dar sa-i recomade un doctor nu pe auzite. Sti?
Si in mod normal astfel de lipsuri din organsim se stabilesc in urma analizelor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Latinmoon):

Nu e vb de lipsuri, cand faci sala ai nevoie de o cantitate de proteine mai mare decat un om normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara. Muschii se formeaza la sala, dupa mult antrenament, iti trebuie un instructor, el iti va explica mai multe. Parerea mea e sa lasi calculatorul/televizorul si sa te apuci de sala! O seara placuta!

| FitMonkey a răspuns:

Am uitat sa precizez, muschii cresc in zilele de pauza, nu cand ii lucrezi!