| Kamiiiiiiiiii a întrebat:

Am 23 de ani si sunt foarte slaba. De ani de zile tot incerc sa ma mai ingras si nu reusesc nici daca ma fortez sa mananac mai mult, am luat tot felul de vitamine si in zadar. Nu am probleme de sanatate mi-am facut analizele sa vad daca este vreo cauza pentru care nu ma ingras nici macar 1 kg. As vrea sa ma apuc de sport sa merg la sala sa ma mai dezvolt sa imi tonific muschii. Ce este mai indicat in cazul meu aerobic, fitness, kangoo? Multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie stabilit daca esti intr-adevar sub greutatea minim-normala sau doar ti se pare.
La greutate sub limita minima trebuie verificata inclusiv functionarea hormonala, in primul rand a glandelor tiroidale. Daca functioneaza in exces, acestia pot fi cauza slabirii excesive (dar nu numai).

Daca-ti dai greutatea + inaltimea + varsta + sexul, atunci se poate calcula incadrarea greutatii tale.

| RAY a răspuns:

Nu exista ca manc mult si nu ma ingras tu manci putin si ai impresia ca manci mult, daca ai manca produse fast food, dulciuri etc te-ai ingrasa, eu spun sa faci culturism sa faci masa musculara, cardio te va slabi mai mult tu ai nevoie de masa musculara nu grasimi

Răspuns utilizator avertizat
| jocker007 a răspuns:

Asta e metabolismul tau zi mersi ca nu e invers.