| ch0c0latemix a întrebat:

Buna!happy as vrea sa dau jos vreo 2-3 kg si m-am gandit asa: nu mai mananc dupa ora 6, 6:30, apoi alerg in fiecare seara vreo juma de km, fac 50 de abdomene si inca cateva exercitii. ce spuneti? e bine? daca fac asa in fiecare zi cam in cat timp as putea sa scap de cele 2-3 kg? multumesc mult:*:*

Răspuns Câştigător
| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Întâi as vrea sa-ți explic cum e treaba cu slăbitul.
1 kg înseamnă cam 7000 de calorii.De exemplu dacă tu astăzi ai mâncat 1300 de calorii, și ai ars 2000 (adică ai ars 700 de calorii în plus fata de câte ai mâncat) in 10 zile ca aceasta o sa arzi în total 7000 de calorii, adică un kg.Ai înțeles? Cu cât arzi mai multe calorii decât ai mâncat, cu atât mai repede vei scăpa de un kg. Totuși, sa arzi 2000 de calorii este foarte greu.Deci mai bine mănânci 800 calorii, deci vei avea de scapat de 1500 de calorii pe zi (sper ca ai înțeles si ca nu te-am sucit...). Concluzie: Daca timp de 10 zile mănânci 1300 de calorii/zi si elimini 2000 calorii/zi vei scăpa de 3 kg în 30 zile. Știu, e mult, dar eu nu ma descurajez.Cam in aceeasi situație sunt și eu, vreau neapărat sa scap de 3 kg cel putin pana începe școala (contează și vârsta, eu am 14).Am cautat pe internet și am gasit un exercitiu foarte bun, care dureaza doar 14 minute. Dupa alea 14 minute curge apa pe tine, deci arzi o grămadă de calorii. Exercițiul este format din 4 etape, dar mai multe afli direct din video:
http://www.youtube.com/watch?v=W2LWNvMyj_I
Eu m-am gândit sa fac exercițiul de cel putin 4-5 ori pe zi, o data seara, o data dimineața si restul în timpul zilei.Nu mai mănânc nici un dulce (deși o sa rezist cu greeeu tentației :( ) și mi-am micșorat portia de mâncare (dar nu cu mult, căci ca sa faci exercițiile astea iți tebuie energie) si nu mai mănânc după 6-6:30, cum ai spus tu.
Atenție! sa nu te înfometezi căci nu ajuta cu absolut nimic! O colega din clasa mea, s-a înfometat seara si dupa 2 săptămâni arata foarte bine, dar la 2-3 zile după ce a revenit la meniul normal, arata mai grasa cu vreo 3 kg ca înainte.Si face rau și la sănătate.Asta am spus-o asa, ca sa știi, oricum nu cred ca te-ai gandit la asa ceva.
Sper sa reușești și tu, și eu sa scăpam de alea 2-3 kg nedorite și sa ne simțim mai bine în pielea noastra. Îți urez multa bafta (sper ca și tu mie) si îmi pare rău ca ți-am scris ditamai raspunsul.
O seara frumoasa!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poți face să gimnastică și sport, că nu strică!
Să nu mănânci după 9 seara că dacă nu mănânci după 18, 30 ți se face foame și mănânci pe la 11 sau 12 noaptea!

| CandyHearts a răspuns:

Mai nu stiu...ii foarte bine ca alergi ar fi mai bine daca ai alerga un km, abdomenele sa fie 100, e bine ca nu mai mananci dupa ora sase dar ai grija ce mananci si in timpul zilei fara cipsuri, dulciuri si sucuri carbogazoase si daca te ti de lucru in maxim o luna le dai jos...bafta la slabithee hee

| Nam a răspuns:

Pai este un progam bun, daca mananci multe vitamine si carbohidrati, si usor usor, o sa slabesti acele 2, 3 kg... poate in cel mult o luna Succesbig grin Funda?tongue

| psiHopixia a răspuns:

Hey! Well.ai scapa foarte repede de el, dar trebuie sa te tii de treaba. Si eu ma chinui sa scap de 5 kg de 1 luna dar nu pot.pentru ca mereu mananc ca nu rezist. Sa nu crezi ca e asa de usor cum crezi. Aaa si mananca fructe,legume,si lactate cu procentu de grasime foarte mic. Dar staful meu e: nu te infometa niciodata, mananca din toate dar cate putin, deci nu pana te simti satula. asa cat sa-ti potolesti foamea putin. Zic sa nu te infometezi pentru ca o amica a facut ulcer de la asta.straight face Deci te rog sa ai mare grija...cand ai pofta de ceva bun.ia'ti un frunct.dar nu banana...tongue Well.ce sa-ti mai zic? Mult noroc si sper ca tu sa poti scapa de kg in plushappy eu n'am reusitsad Te'am pupat, pa! :*:*:*

| floryyn91yy a răspuns:

5-6 zile

| vladmandea a răspuns:

Pff trebuie sa mananci in plus esti in crestere de exemplu eu am 11 ani cls 5-a si am 36 (slabutz rau pe langa colegii mei : 32, 40, 45, 50, chiar si 60 laughing etc) eu daca nu mananc de patru ori pe zi, cele doua feluri la pranz si seara am crize si cred ca te intrebi cum de nu am 45 tongue : fac tenis in fiecare zi :la masa pun in fiercare zi 1 kg si la tenis dau jos ma rog dar eu fac trei ore in fiercare zi deci daca faci 3-4 ore pe saptamana si combini cu metoda ta in 2 saptamani o sa ai ce spui ca doresti : sa slabesti tongue pupiki

| thioana a răspuns:

Daca vrei sa dai kilograme jos.nu trebuie sa exagerezi... daca mananci regulat...3 mese pe zi.nu exagerezi cu dulciurile.nu mananci gras si faci sport ai sanse de reusita.plus ca te mentine in forma si sanatoasa

| anca_5803 a răspuns:

Este foarte bine ca incerci sa nu mai mananci tarziu si sa incluzi sportul in activitatile tale. Dar ai mare grije la ce mananci! Fara dulciuri, fast food, carne procesata, bauturi carbogazoase, etc. Axeaza-te pe legume, fructe, lactate si carne slaba pe care sa o prepari pe gratar sau fiarta. Succes!