| Raul199612 a întrebat:

Am si eu niste intrebari de pus.
1)Vreau sa ma inalt si eu am 15 ani si 1.50m si m-am gandit la 2 zile pe saptamana sau 1zi depinde cum pot de inot.Ce ziceti o sa aiba ceva rezultate pana in iulie, august?
2)Totusi cum v-am spus am 1, 50m si am vreo 50-55kg si as vrea sa fac si eu niste abdomene si sa mai slabesc.Ce exercitii imi recomandati? adica pe zi cate flotari, abdomene, apropo am o gantera de 7 8 10 kg nu stiu exact si as putea face exercitii si cu ea. Vreau sa-mi ziceti niste exercitii pentru abdomen si exercitii cu gantera(La vara ma duc la tara si o sa alerg foarte mult pe camp daca ajuta cu ceva la abdomene si la slabire.
3)Si as mai vrea sa mai invat sa bat.
M-am gandit ca la tara sa iau un sac sal umplu cu rumegus, haine(spuneti-mi cu ce ar fi mai bine sa il umplu si sal agat de copac si sa incep sa dau cu picioarele pumni pana imi intaresc pumnii si sa am in tic sa dau cu picioru bine).si as mai putea sa pun niste perne sau tot asa intr-un fel saci mai mare si mai grei mai tari sa-i pun pe un gard si sa ridic cu genunchiul sa dau).
4)Si spuneti-mi cate mese sa mananc pe zi si ce(aici puteti sa ziceti fara cipsuri dulciuri suc...) ce sa mananc dimineata seara dupamiaza. Va rog sa nu uitati de exercitii si cate serii.De exemplu 50 abdomene, 30 pe serie...
PS:Mai dati-mi mai multe moduri de exercitii pentru muschi si as vrea foarte mult abdomenele sa se vada si sa mai dau din burta pana in iulie august pana ma duc la mare. O seara buna!

4 răspunsuri:
| RuxyzLOL a răspuns:

Sunt buna exercitiile care vrei sa le faci happy Mai cauta pe youtube filmulete cu exercitii..am cautat si eu si m-au ajutat mult big grin

| adriann31 a răspuns:

Fa multe tractiuni, alearga si daca mai sari coarda ai mari sanse sa te inalti. Cel putin la mine a mers.
Mult succes!

| alexionut45 a răspuns:

Pentru crestere inotul este unul dintre cele mai bune metode eu iti mai recomand sa faci dimineata cate 10 tractiuni la o bara si seara la fe daca tot vrei sa te antrenezi de bataie umple sacul cu rumegus si dai pana te faci lac de transpiratie alimentatia sa fie una sanatoasa daca tot esti la tara bea mult lapte mananca multe branzeturi, oua tot ce e natural si pentru masa musculara la abdomen faci 5 serii a cate 50 de abdomene cu pauza intre ele iar pentru brate faci cu gantera 5 serii a cate 20 de repetari cu gantera pana incepi sa te obisnuiesti si dupa faci mai multe iar de flotarile sunt cele mai bune pentru ca lucreaza mai multe grupe de muschi si iti maresc forta si te tii in forma.Bafta!

| Davox a răspuns:

OK.
1. Zici ca vrei sa te inalti si sa inveti sa bati.
- Boxul nu te inalta, din potriva.
- Daca vrei sa slabesti alergi nu faci exercitii.

2. Nu conteaza ce fel de exercitii faci si cat faci, si niciodata nu se face aceeasi cantitate pe zi [ de exemplu 100 abdomene, 100 flotari, 100 genoflexiuni ]
Daca vrei sa slabesti mai intai iti recomand asa :
- ziua 1 : 300 abdomene / 125 genoflexiuni / 60 flotari
- ziua 2 : 350 abdomene / 155 genoflexiuni / 70 flotari
- ziua 3 : 450 abdomene / 180 genoflexiuni / 85 flotari

... dupa care de la inceput. Dupa ce slabesti poti sa iei paragrafu de la "ziua1" sa-l notam ca " dimineata ", "ziua2" sa-l notam ca " dupa-amiaza ",
"ziua3" sa-l notam ca " seara "

P.S.: iti recomand sa le faci pe toate la un singur antrenament si sa lucrezi pe cronometru si sa observi diferentele intre zile.
Cand faci efort si ti se pare greu dar scoti un timp mai bun e timpul sa maresti numarul de repetari.
De exemplu :
in ziua 1 faci 30 de abdomene in 70 de sec
in ziua 6 faci 30 de abomene in 55 de secunde.
Efortul este acelasi dar daca le faci mai repede, corpul lucreaza mai mult.

3. Faza cu sacul nu iti recomand, pentru ca e prea mult efort. Iti recomand dupa ce o sa poti sa faci 200 de flotari pe zi sa treci la fiare, si dabia dupa la sac [ si daca vrei sa-l umplii cu ceva i-l umplii cu pene si cu straturi de nisip fin pus in pungi ].

4. Normal trebuie sa ai 5 mese pe zi.

1. dimineata [ este cea mai importanta masa a zilei ] NU BEI CAFEA : nu mananci salam. Iti recomand parizer DE PUI [ numai de pui ] pus pe o felie de paine cu cascaval in timp ce bei un ceai sau lapte [ daca bei ceai sa fie cald, daca bei lapte sa fie rece ].

2. A doua masa nu este o masa propriuzisa, intre orele 10:00 - 12:00 ale zilei poti sa mananci un mar / un baton de ciocolata [ ciocolata iti confera energie deci e buna ] etc.

3. A treia masa trebuie sa fie intre orele 12:30 - 14:00. Si trebuie sa fie o masa cu doua feluri de preparate care neaparat sa contina carne [ de pui sau de vita, NU de porc ] si cartofi sub orice forma [ piure, natur, pai etc ].Iti recomand ca primul fel sa fie ceva in genu : carne de pui, cartofi [ piure pai natur ] si alte legume [ fasole verde, morcovi prajiti etc ]... bineinteles poti adauga si un sos daca vrei. Al 2-lea fel de mancare trebuie neaparat sa fie ciorba / supa. Aici nu este mortis sa ai carne dar daca ai sa fie de vita sau de pui. NU iti recomand supa de perisoare, te baloneaza... mai ales daca vrei sa faci antrenament dupa masa.

4. A patra masa este similara cu a 2-a. De obicei o iei dupa o serie buna de alergat. big grin : Mananci cel putin 2 fructe diferite [ atentie aici fara fructe exotice gen, kiwi, nuca de cocos etc, se accepta doar ananas ], mananci un baton de ciocolata si / sau unt de arahide. Dupa ce mananci nebunia asta dulce bei un pahar / doua de suc natural [ cumparat sau facut in casa, nu conteaza... important e sa nu aiba acid si sa contina sucuri naturale, nu e-uri si alte prostii ].

5. A cincia masa... masa de seara. Se accepta gratar dar nu mici, daca vrei gratar poti sa mananci doar piept de pui [ ATENTIE, Doar piept nu si pulpe ]. Daca nu mananci gratar iar iti recomand o carne de pui cu multe legume si nelipsitii cartofi. Si la felul doi numai mananci ciorba, ci un bol mare cu salata care sa contina rosii sau castraveti si mult otet. Poate nu-ti va place la gust dar face bine la sanatate.
Si la final dupa 30 de minute de la masa bei jumatate de pahar de vin rosu [ 150 ml ]. Este foarte bun si este si un " somnfier " anevoios. happy.

P.S. : Nu iti pot zice ce exercitii sa faci pentru ca nu stiu cat de elastic esti sau incotro vrei sa o indrepti. Cat despre serii faci serii cat mai scurte de 15-20. Cand simti ca poti mai mult le maresti la 25-30-35 si asa mai departe big grin. Rezultatele se vor vedea peste 2 luni in care respecti programul de mai sus. [ in astea 2 luni nu trebuie sa pui acid in gura. stiu ca e un chin dar se merita ]

Sper ca ti-am fost de ajutor! happy.