| Alexandru7713 a întrebat:

Buna,daca alerg în fiecare zi o sa mi se dezvolte picioarele,să fie mai mari si bine definite?
Gambele sunt modeste doar ca vreau sa le mai cresc putin in volum.

P.s nu vreau sa slăbesc de aia mănânc normal, e vreo problemă sau o sa slăbesc chiar daca mănânc normal

Răspuns Câştigător
| JUNNKiE47 a răspuns:

Musculatura are nevoie de un stimul la care trebuie sa se adapteze pentru a creste masa musculara, alergatul te ajuta foarte putin spre deloc pentru a avea o masa musculara bine dezvoltată, oferind muschiului un stimul puternic la care trebuie sa se adapteze acesta o sa creasca, e nevoie de antrenament specific pentru picioare pentru a avea unele de invidiat.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dezvoltarea o faci daca creezi o tensiune la masa musculara la picioare, asta inseamna genoflexiuni cu greutati, flotari, la bara, sunt aparate la sala, sprinturi, ai inteles ideea, o tensiune

| Violleta2022 a răspuns:

Da, atletismul ajuta la dezvoltarea musculaturii picioarelor, la fel ca si ciclismul.

| AnastasiaK a răspuns:

Uita-te la maratonisti si trage singur concluzia... Normal ca nu! Masa musculara o dezvolti la sala, nu cu cardio. Iar daca o sa mananci normal, da, o sa slabesti pentru ca, facand si sport, o sa se creeze un deficit caloric daca mananci exact ce mananci acum fara sa faci sport.

| RobertMoon a răspuns:

Daca alergi nu o sa faci muschi la picioare, in timp muschii se vor obisnui cu efortul si este fix zero ce faci tu. Daca vrei sa faci muschi du-te la sala si fa genuflexiuni cu bara, impinge la presa etc

| Ivally a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ajuta deloc alergatul. Daca vrei masa musculara in zona inferioara atunci impinge la presa, fa genuflexiuni cu haltera, deadlift etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ivally):

Ai vazut vreodata un atlet in viata ta?
Ai vazut ce picioare musculoase are?