| AlinaAlbiNuTza a întrebat:

Salut tuturor! Eu alerg in fiecare seara cam 30 min. vreau sa slabesc.O sa reusesc? si mai fac si exercitii dupa.Si vreau sa stiu, daca alergind in fiecare zi voi slabi sau voi face mushi? ca nu vreau sa fac muschi ca am deja un pic, ca practic volei de 7 ani dar nu vreau sa-mi creasca ca se vede urit. Si cam cit timp trebuie sa alerg ca sa slabesc 4-5 kg., si mananc putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fructele nu ar trebui sa inlocuiasca niciodata o masa, au zahar, fructoza + ca fermenteaza, risti sa faci gastrita de la fructe, 2-3 fructe pe zi intre mese sunt suficiente.

De ce nu mai mananci dupa ora 18, te culci la ora 20 sau 21? Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, ce faci tu nu reusesti decat sa-ti slabesti organismul, sa-ti fortezi stomacul si sa ai un deficit de vitamine, minerale si altele.

http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X" sau "sa nu mai mananci seara". E in regula sa mananci seara, indiferent ca vrei sa slabesti sau sa pui muschi. E chiar bine sa mananci seara. "

Citeste tot articolul ca sa intelegi despre masa de seara.

Despre fructe recomand aici :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/fructe.html

citez : "In graba multora de a slabi se strecoara de obicei o greseala majora in dieta: inlocuirea meselor cu fructe. Desi fructele au o serie de beneficii, ele nu aduc toti nutrientii esentiali, ba din contra, sunt foarte sarace in nutrieni esentiali(grasimi esentiale, proteine, vitamine, minerale)."

Recomand sa mananci dupa ora 18 un piept de pui fiert cu o salata, sau peste sau carne slaba de vita, poti sa mai adaugi o bucata de branza slaba si cateva masline.

Dupa amiaza in niciun caz doar fructe, ci o masa normala, formata din proteine si salata sau carbohidrati.

8 răspunsuri:
| xButterflyxX a răspuns:

Desigur,doar sa tii si un regim sau sa renunti la alimentele grase, prajeli, fast-food, sucuri acidulate.De asemenea este de ajuns de 3-4 ori sa faci miscare.
Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns:

Conteaza ce mananci, multe fotomodele lucreaza cu greutati ( haltere, gantere ) si NU au muschi ca un barbat ci doar arata bine.

Alimentatia e decisiva.

In cat timp depinde, de metabolismul tau, de stilul de viata, de ce mananci, de cat dormi, etc., sunt prea multi factori sa-ti poata zice cineva X zile, cel mai probabil intr-o luna sau doua.

Ce inseamna mananc putin?

| AlinaAlbiNuTza explică (pentru Cosmin86):

Nu mănînc după ora 18, şi in timpul zilei mănînc doar dimineaţa şi dupa amiază doar fructe.

| AlinaAlbiNuTza explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult pentru sfaturi, o am grija.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlinaAlbiNuTza):

Fructele nu ar trebui sa inlocuiasca niciodata o masa, au zahar, fructoza + ca fermenteaza, risti sa faci gastrita de la fructe, 2-3 fructe pe zi intre mese sunt suficiente.

De ce nu mai mananci dupa ora 18, te culci la ora 20 sau 21? Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, ce faci tu nu reusesti decat sa-ti slabesti organismul, sa-ti fortezi stomacul si sa ai un deficit de vitamine, minerale si altele.

http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X" sau "sa nu mai mananci seara". E in regula sa mananci seara, indiferent ca vrei sa slabesti sau sa pui muschi. E chiar bine sa mananci seara. "

Citeste tot articolul ca sa intelegi despre masa de seara.

Despre fructe recomand aici :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/fructe.html

citez : "In graba multora de a slabi se strecoara de obicei o greseala majora in dieta: inlocuirea meselor cu fructe. Desi fructele au o serie de beneficii, ele nu aduc toti nutrientii esentiali, ba din contra, sunt foarte sarace in nutrieni esentiali(grasimi esentiale, proteine, vitamine, minerale)."

Recomand sa mananci dupa ora 18 un piept de pui fiert cu o salata, sau peste sau carne slaba de vita, poti sa mai adaugi o bucata de branza slaba si cateva masline.

Dupa amiaza in niciun caz doar fructe, ci o masa normala, formata din proteine si salata sau carbohidrati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei happy sora mea alearga in fiecare seara si cateodata si dimineata cate 30-40 de minute si chiar functioneaza. A slabit vreo 3-4 kg intr-o luna happy
PS: Nu vei face muschi ....deoui efort si transpiri si astfel au loc arderi de grasime dar nici vorba de muschiwinking

| Mihaitzz a răspuns:

Categoric!

Sau, obligat

| AlinaAlbiNuTza explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi!