| munteanumunteanu a întrebat:

Buna! Daca am avut pietre la rinichi(nu mari, foarte micute)acum 3 ani, si daca incep sa iau creatina pentru sala, afecteaza cu ceva? Este daunatoate creatina in acest caz?
As lua o cupa de cate 3 grame pe zi,pentru inceput.dar ma tem sa nu afecteze rinichii.M-ar multumi un raspuns, multumesc!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca afecteaza rinichii 3 grame pe zi, cu o hidratare corespunzatoare

Sa stii ca creatina se ragaseste si in alimente nu doar in aceste chimicalewinking
Vezi pe net ce alimente contin creatina si o sa fii mirat!

| SkandallKamataru a răspuns:

Creatina în sine nu este cunoscută pentru a cauza pietre la rinichi, aceasta este in marea majoritate a cazurilor safe, si este cel mai bine studiat supliment din lume.

Cu toate acestea, în cazul în care ai avut antecedente de pietre la rinichi, este întotdeauna recomandabil să consulți un medic înainte de a începe suplimentarea cu creatină sau orice alt supliment.