| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Sunt eficiente exercițiile cu benzile elastice pentru masa musculara? Funda

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masa musculara in sensul cum au culturistii? hehe
depinde de dificultatea acelor benzi elastice caci ele vin pe anumite "greutati", nivele de dificultate
stiu ca ele pot face parte atat din antrenamentul celor din fitness/bodybuilderi cat pot fi folosite si la exercitiile din recuperarea medicala...
utile sunt!
dar nu stiu ce fel de masa musculara doresti tu! ca si cantitate si 'zona'
doar asa cu cateva benzi eleastice acasa nu cred ca poti avea rezultate foarte bune,, este nevoie si de alimentatie pe masura dar si de un antrenament bun
daca ai timp si pornire catre asta, poti sa mergi sa frecventezi o sala de forta, acolo vei putea lucra dupa un anumit program de antrenament, si poti sa faci mult mai multe exercitii si aparate decat o poti face acasa
cred ca poti sa iti faci timp eu stiu 1 ora, 1 ora si 20 minute pe zi pentru un antrenament la sala, eu stiu de 3-4 ori pe saptamana, sau nu!?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| LaviniuA a răspuns:

Sunt bune daca nu ai deloc masa musculara.

Stiu ca se mai folosesc pentru recuperarea dupa accidentari.

| SkandallKamataru a răspuns:

Nu prea pentru ca tensiunea nu e constanta, ci creste cand ajungi in punctul maxim de intindere, apoi cand cobori scade tensiunea.