| Dantewashere a întrebat:

de ceva timp fac cardio, alerg de 2-3 ori saptamana, 8, 7km, fara pauze.( Poza: http://s27.postimg.org/grb90ezfn/Screenshot_2016_03_15_2 2_51_37.png ). Voiam sa stiu care sunt sansele sa pierd din masa musculara, nu doar din grasimi si un mod prin care sa-mi calculez numarul de calorii arse, vreau sa fiu sigur ca aplicatia pe care o folosesc calculeaza corect numarul de calorii arse.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Metabolismul se hraneste cu celulele care le mancam din alimentatie ele sunt grasimile,proteinele care le asimileaza si le transforma in energie, desi nu poti arde doar grasimi pentru ca corpul arde ambele singura modalitate pentru a evita arderea grasimilior e culturismul si multe proteine,corpul vazand ca tu faci efort va consuma mai multe grasimi ca tu isi folosesti muschi,prin cardio se pierd ambele nu ai ce face asta e, acuma ceva important el nu arde grasimi,proteine daca manci multi carbohidtrati,organismul isi foloseste rezervele lui doar cand numai are carbohidtrati in rezervele lui, desi ai nevoie de o dieta low carb si de culturism, sportul pe lunga durata la efort mediu va face ca organismul sa arda si muschi dupa ce il termini, sportul la o intesitate maxima face ca corpul sa arda grasimi mai multe dupa ce ai terminat sportul, desi sprinturi de maxima viteza si ridicare greutati la maxim

| RAY a răspuns:

Acuma cu arderea calorilor nu se face automat din sport si din alimentatie de ce spun asta? facand sport tu isi maresti rata metabolismului e adevarat dar daca apoi bagi 2 shorma le vei pune pe tine, intr-un experiment facut 2 grupuri sau impartit uni tineau o dieta de 1300 de calori alti sport + mancare tipic americana de vreo 2500-3000 calori, la sfarsit sa doedit ca grupul 1 a slabit, grupul 2 sa mentinut in greutate, in concluzie mai putina mancare ne face sanatosi nu avem nevoie de multa, 200 de grame de proteine = 800 de calori daca atata ai manca in 5 zile ai cam da si nu tiar fi foame dar stai proteinele prin metabolizare 30% se pierd asa ca mai poti adauga 30 de grame, eu nu spun sa nu faci sport ba da dar nu doar el e baza si alimentatia

o shorma daca are 2000 de calori trebuie sa alergi vreo 20 de km la o viteza maxima ca sa le poti arde tu ce ai alege shorma sau sa alergi?