| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca de exemplu ridic greutati la sala dar in acelasi timp consum in jur de 1, 500 calorii, ce se intampla? Adun masa musculara sau pierd din greutate? As prefera sa pierd din greutate dar daca se poate prin ridicare de greutati + cardio (am auzit ca slabesti mai mult din greutati decat cardio) dau funda!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu slabesti nici din cardio, culturism, slabesti doar din deficitul caloric atat, sa incheiem cu mitul fac sport deci pot manca cat vreau, totul e sa nu consumam mai putin de 1200 de calori per zi, asta duce la o rata metabolica mai mica, iar ceea ce consumam sa fie de calitate
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......sanatoase/

cat despre ce sport duce rata metabolica mai sus desigur ca cardio este regele, alergarea ajuta cel mai mult sau inotul, tenisul, fotbalul, culturismul face ceva extrem de important, creste rata metabolica pe viata in schimb cardio pe 16 ore,de asta e important sa facem o zi cardio, o zi culturism, organismul nostru are nevoie de ambele, masa musculara are nevoie de odihna, asa ca o zi de odihna e perfecta, alt lucru important este faptul ca rata metabolica nu scade daca facem cardio + dieta

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......a-session/
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......d-sanatos/

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Indirect slabesti si de la sport, ca-ti accelereaza metabolismul si arzi niste calorii, stiu ca putine dar se aduna.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Categoric conteaza sa facem sport, in caz contrar rata metabolica scade seminificativ