| MyLoveIsOnlyForYouButDontWorryIHaveAEmoHeart a întrebat:

Am o problema, m-am apucat de breakdance ieri, am facut 2 ore si astazi de dimineata m-am trezit cu o foarte mare febra musculara. Ma dor toti muschii, de la gat, de la brate, de la fund, de la picioare, de la spate etc. Va rog, daca stiti, spuneti-mi cum sa scap de durerea aceasta! Dau funda si voturi, multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| niNNu a răspuns:

Mai fa odata ce ai facut ieri! Febra musculara trece facand un efort cat cel ce a cauzat febra musculara sau mai mult.

19 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Buna!
Exista cateva solutii insa solutia ideala o reprezinta timpul. Cu timpul te vei obisnui si va 'disparea'.
Febra musculara se poate inlatura, prin administrarea de carbohidrati dupa antrenamente (din alimentatie sau suplimente, deoarece ajuta la refacerea rezervelor de energie - glicogen), prin administrare de calciu (din alimentatie sau suplimente, deoarece calciul are un rol in indepartarea febrei si ajuta la sinapsele neuronilor etc. - cate rosturi nu are calciul).
O baie fierbinte, masaje ajuta de-asemenea.
O alta modalitate e sa faci miscare de dimineata: alergare usoara, stretching, insa trebuie sa te odihnesti suficient.
Daca nu ai mai facut sport pana acum iata motivul. Nu iti face griji, va disparea. Ai nevoie insa si de zile de pauza pentru recuperare.
Ramai activa si febra se va face din ce in ce mai putin simtita.

Multa bafta si felicitari pentru pasiune!

| CenturyChild a răspuns:

Era o crema buna "polar ice " pentru dureri muscularewinking.

| Catherine a răspuns:

Ibuprofenul este o substanta eficienta in ameliorarea durerii musculare si se gaseste in diverse medicamente calmante.

bea multe lichide ->e necesar sa bei multe lichide inaintea exercitiilor fizice cat si dupawinking
daca durerea este suportabila, fa cateva exercitii usoare, ai putea sa faci aceleasi tipuri de exercitii care ti-au provocat febra musculara dar mult mai usorwinking

si o baie cu apa caldutsa.smug.nu strikwinking

Succeswinking

| Zuzy244 a răspuns:

Cu timpul cu cat o sa practici de mai ult timp breakdance nu o sa mai faci febra musculara happyNu poti sa scapi de aceasta febra muscularahappySper ca te-am ajutat
Fundita?:*

| Ciprian_6540 a răspuns:

Asta este din cauza ca esti incepatoare si muschii inca nu sunt pregatiti pentru asta, din pacate orce ai face tot o sa te doara pana se obisnueste organismul cam dupa 2 saptamani iti spun sigur ca n-o sa mai ai nici un fel de problema... tongue funda

| Ciprian_6540 a răspuns:

Asta este din cauza ca esti incepatoare si muschii inca nu sunt pregatiti pentru asta, din pacate orce ai face tot o sa te doara pana se obisnueste organismul cam dupa 2 saptamani iti spun sigur ca n-o sa mai ai nici un fel de problema... tongue funda.

| SCARLET_8977 a răspuns:

Pai fa o baie fierbint esi ia aspirina o sa treaca febra musculara si eu fac la fel iar dupa acea continua sa faci breackdance si asa nu o sa mai faci deloc febra happysper sa funcioneze papa

| Mentaaaaa a răspuns:

Nu ai cum... Asa este cand te apuci dintr-o data de miscare cand te vei obisnui nu vei mai aveawinking

| stiandan a răspuns:

Nu prea poti scapa iar asta este rezultatul lipsei incalzirii.
Inainte de a dansa, fa incalziri ca la ora de sport.

Succes.

| cosmin_3440 a răspuns:

Febra musculara trece prin sport. Funda, vot?

| yynuta a răspuns:

Durerea musculara se instaleaza in aproximativ 24 de ore de la efectuarea exercitiilor si atinge apogeul dupa 48 de ore. Ibuprofenul este o substanta eficienta in ameliorarea durerii musculare si se gaseste in diverse medicamente calmante. Pentru as putea face efectul cat mai bine, ia calmantele chiar imediat dupa exercitiile fizice si continua pana cand durerea musculara dispare.

Bea multe lichide
Durerile musculare apar deseori din cauza faptului ca muschii nu contin suficient lichid. Este necesar sa bei apa inainte, in timpul exercitiilor si dupa exercitii.

Masajul
Daca ai timp, rezerva-ti o sedinta la un salon de masaj. Febra musculara se instaleaza cand reactiile chimice care au loc la nivelul muschilor in timpul efortului au ca rezultat o substanta toxica numita acid lactic. Acest efect apare dupa o perioada de sedentarism sau dupa un set de exercitii efectuate fara incalzire. Prin intensificarea circulatiei sangelui, masajul ajuta la eliminarea acidului lactic din muschi si prin urmare la calmarea durerii.

Continua sa faci miscare
Daca durerea este suportabila, fa cateva exercitii usoare. Cea mai buna optiune este sa faci aceleasi tipuri de exercitii care ti-au provocat febra musculara, dar la o intensitate mult mai mica. Executand aceleasi exercitii, vei folosi grupele musculare care sunt afectate de febra musculara, vei intensifica ciculatia sanguina, care va determina eliminarea rapida a acidului lactic din tesuturi.

| Mirel_1372 a răspuns:

Incearca cu o aspirina contine acid acetic la mine si la cativa prieteni a avut efect pozitiv. a ameliroar din durere

| Maimuta22 a răspuns:

Ai durerea aia din cauza ca te-ai incordat de la dans si este prima data cand faci cu timpul febra musculara o sa dispara. Prin miscare in momentul in care faci un efort prea mare se secreta acid lactic, cel care cauzeaza durerea. ca sa scapi, trebuie sa faci miscare.

| Anonim_1592 a răspuns:

Trebe sa faci miscare ca sa iti treaca durearea mai repede, trebuie sa alergi minim 15 minute pe zi. daca lasi febra sa treaca asa fara sa faci nimic va dura mai mult. Spor la alergat! big grin

| Iulia_9142 a răspuns:

Pai.ca sa scapi de durere singurul lucru pe ca trebuie sa-l faci e sa tot exersezi ceea ce faci, dar treptat si ai sa vezi ca nu mai simti durerea!

| byby97 a răspuns:

Mananca ceva dulce inainte de a face breakdance dar nu foarte mult 1-2 tableta de ciocolata sau orice chiar si un pic de zahar nu conteaza... si nu o sa te mai doara musculatura asa tare. e ceva normal dar o sa te obisnuiesti si nu o sa te mai doara. pwpp

| GaluRobertFabyan a răspuns:

Bună! Te pot ajuta eu. Pune-ţi gheaţă pe zonele afectate si fă-ţi un masaj, deoarece detensionează muşchii. Dacă nu funcţionează încearcă să bei un pahar cu suc de lămâie pentru că acidul citric elimină acidul lactic în exces. Iţi recomand să înghiţi şi câteva petale de trandafir pentru a te ajuta la musculatura de la gât. O zi bună!

| Assassins a răspuns:

Deci data viitoare fa o incalzire foarte buna, dar cam de 2 3 ori exercitile, apoi nu vei mai avea.si eu fac breakdance dar vezi tu iti trebuie incalzire calumea

| Laurika99 a răspuns:

Stai intinsa in pat cu carpe ude cu apa fierbinte unde te dor si incearca s a adormi cant de vei trezi va fi mult mai bine!