| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani 1.83m si 81kg. M-am apucat de 2 luni sa fac exercitii(flotari, abdomene, etc) si ma tot gandesc daca ar trebui sa ma apuc si de slabit. Adica pana cum nu am tinut dieta, si ma gandesc ca poate grasimea o sa imi afecteze rezultatele. Nu pot sa zic ca sunt gras dar nici foarte foarte slab. Oricum nu ma astept inca la nu stiu ce rezultate pentru ca sunt la inceput, si dureaza pana imi lucrez bine muschii.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alergari, bazin, coarda!

| AnastasiaK a răspuns:

Sa-ti afecteze care rezultate? laughing Pentru rezultate iti trebuie un antrenament serios, alimentatie serioasa...nu doar abdomene si flotari (pe care presupun ca le faci acasa, deci fara greutate adaugata si nu la bare paralele... daca gresesc, my bad). In fine, revenind la intrebarea ta, grasimea nu iti afecteaza rezultatele, doar "vizibilitatea" lor sa zic asa. Pentru ca muschii sa fie vizibili (aka "sa ai patratele") trebuie sa ai un procent de grasime scazut. In rest, tu poti sa dezvolti masa musculara oricum, nu e obligatoriu sa fii "shredded", asta depinde de ce rezultate doresti. Daca te intereseaza cel mai mult aspectul, atunci da, vei fi nevoit si sa slabesti la un moment dat.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Pai stiu ce zici dar sunt la inceput.
Oricum mersi de raspuns!
O sa revin cu rezultatele(peste vreo catev luni bune desigur?)

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu lucrezi mai nimic cu flotari si abdomene. 85% din corp ce faci cu el?