| Adrian23412 a întrebat:

Am 23 de ani, de ceva timp m-am reapucat sa fac exercitii pentru dezvoltarea masei musculare acasa doar ca in cazul bicepsului in loc sa se dezvolte mai mult se subtiaza, nu ar fi prima data cand fac sport acasa, inainte tot acasa faceam sport si se cunostea cat de putin. Dar acum nu mai stiu ce exercitii faceam si cum faceam pentru a avea rezultate.
Din ce cauza bicepsu nu se dezvolta ci se subtiaza?
De exemplu fac cu gantera: 4 seturi, 1 set contine 4 serii, o serie contine 10-12 repetari. Adica in total fac cam 160 de flexii cu gantera.
Apoi fac 4 serii de flotari a cate 10 repetari, adica fac 40 de flotari.
O fi din cauza ca solicit bicepsul prea mult sau din ce cauza?
Ma puteti sfatui ce exercitii sa fac acasa pentru dezvoltarea masei musculare?
As dori sa imi fac acasa o haltera, cum o pot face?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Ce treaba au flotarile cu bicepsul?
2. Cate fripturi mananci pe zi? Sau tu vrei sa pui muschi doar cu exercitii? laughing)
3. Antrenament acasa = pierdere de timp, doar copiii mici si firavi se antreneaza acasa. Du-te la sala!

| VI3 a răspuns:

Salut!
Celelalte grupe de mușchii nu le antrenezi?
Bicepsul este un mușchi mic, îi este de ajuns 3 exerciții pentru a crește.
Hai să îți dau și niște exerciții :

Flexii cu bara dreaptă (dacă nu ai bară, vei face flexi cu ganterele) -
Set 5 Rep 8-10
Ciocane - Set 4 Rep 8-10
Biceps concentrat cu gantera - Set 4 Rep 8-10

Vrei brațe mari nu-i așa? Atunci trebuie să antrenezi și tricepsul, nu numai bicepsul. Tricepsul are 3 capete, iar bicepsul doar 2.
Îți recomand să faci 4 exerciții la triceps și doar 3 la biceps. Îți dau și niște exerciții pentru triceps :

Împins cu bara (priză îngustă) acest exercițiu nu ar trebui să lipsească din antrenamentul tău, pentru că este cel mai bun exercițiu pentru masă musculară și activează toate capetele tricepsului.
Set 5 Rep 8-10 (Poate fi înlocuit cu flotarile diamant)
Extensii deasupra capului cu gantera - Set 4 Rep 8-10
Triceps KickBacks- Set 4 Rep 8-10.
Vrei să îți dau exerciții pentru totate grupele de mușchii?
Oricum, nu o să faci cine știe ce acasă. Mai bine mergi la sală.
Baftă!