| 7Azaky a întrebat:

Buna seara TPU!
Sunt intr'o mare dilema...
Mi-am facut un program de antrenament pentru acasa:
Luni:
-Piept(flotari, si ridicat cu ganterele de 10 kg din pozitia intins)
-Biceps(ciocane si ridicari cu gantera normale (antebrat+biceps) )
Marti:
-Abdomen(abdomene alceva nu stiu ce sa fac)
-Picioare (genoflexiuni)
-Spate(tractiuni pot vre'o 2-3)
Miercuri:
Ca si luni
Joi:
Ca si marti
Vineri:
Ca si luni
Problema este ca nu stiu cat de eficient este...
SI o mare dilema la mine este cate serii sa fac si cate repetari (la toate grupele) si cu ce greutati (eu fac cu 10 la toate la care folosesc greutati)
Deci ma poate ajuta si pe mine cineva cu Repetari/Serii/Greutati/Program?
Multumesc frumos de pe acum! Cel mai bun va primi funda!

Răspuns Câştigător
| andrey910 a răspuns:

Nu trebuie nici macar sa numeri repetarile, fa pana nu mai poti...si la ultima repetare (cand simti ca nu mai poti) tine muschiul sub tensiune cateva secunde (cand simti ca lucreaza, ca te doare).
La spate faci 2-3 tractiuni? nu e de ajuns... oricum faci cam mult marti... abdomen, picioare si spate, fa doar abdomen si picioare, spate fa in alta zi. Triceps nu faci? (tricepsul e de doua ori mai mare ca bicepsul). Intra pe www.highlifeworkout.com gasesti aici o gramada de execitii pentru acasa.

4 răspunsuri:
| cosmin21 a răspuns:

Iti poti diversifica antrenamentul, de expl: la piept poti face si fluturari tot din orizontal, la picioare poti face pe langa genoflexiuni normale si genoflexiuni cu ganterele in mana, fandari, fandari cu ganterele in mana, la spate poti face ramat cu gantera http://www.getfit.ro/......indreptari cu ganterele pentru zona lombara, tricepsul nu il vad in programul tau, includel undeva si pe el, gambele de asemenea includele si pe ele.
P.S. fa cam 8-10 serii a cat 8-10 repetari pentru grupele mari, si pentru grupele mici 6-7 serii a cate 8-10 repetari.

| Dreamer a răspuns:

Fiecare om este diferit, antrenamentul ti-l faci cum il suporti tu mai bine, totul este sa ai rabdare. Documenteaza-te de aici http://www.culturism-fitness.go.ro/

| blackbutterfly_6676 a răspuns:

Poti sa-ti dai seama dupa efecte
incearca asa si daca in sa zicem 3 saptamani nu are efect atunci treci pe intensiv

| alex94 a răspuns:

1. Daca esti la inceput, incearca sa faci 10 repetari->3 serii, fiecare exercitiu.
2. Pentru abdomen sunt multe exercitii, doar cauta pe google.
3. Greutatile depinde de antrenamentul si forta ta. Degeaba iti zic eu sa faci cu 10 kg la triceps daca tu ridici lejer 30!
4. Eu folosesc urmatorul program:
Lunitongueiept, Biceps, Abdomen
Marti:Triceps, Spate
Miercuri:Abdomen, Umeri
Joi: pauza
Vineritongueicioare
Sambata&Duminca->Banda/Bicicleta/Pauza
Mai bine du'te la o sala de fitness unde o sa ai un instructor specializat care te poate indruma si unde ai si o diversitate de aparate!