| qKz09 a întrebat:

Buna TPU am 1.55 si 50 kg (am 13 ani) as vrea sa ma inalt am jucat 1 an si ceva basket dar nu prea ma ajutat foarte mult daca as merge la sala as putea sa ma inalt si daca da in cat timp as avea cam 1.65?

7 răspunsuri:
| WeedMan a răspuns:

SA NU TE DUCI LA SALA de acum.Iti vei solicita coloana si iti vei oprii cresterea.Ce poti sa faci pentru a creste este sa practici alte sporturi(fotbal,baschet, inot, handbal). Daca parintii tai sunt mai mici de statura nu inseamna sigur ca si tu vei fi la fel.Eu am 1.84-1.85 si la mine in neam cam toti au pe undeva pe la 1.70 si ceva. Tine doar de tine sa practici cat mai multe sporturisi sa eviti lucrurile care iti solicita coloana.

| Șosețică a răspuns:

Pai la sala din cate stiu, ca sa te inalti cat de cat trebuie sa ai peste 16-17 ani...
Deci ai numai 13, e exculus ptca s'ar putea sa ramai pitic...
Eu iti recomand inotul sau handball'ul...
Dar nu iti promit ca vei creste, poate asa esti tu, ai o statura mai mica...
Parintii tai sunt inalti? Daca nu tu oricum o sa cresti tot cam cat ei...

| AL3XandraAnndreutza a răspuns:

E putin cam greu de exprimat.La inaltimea ta, cred ca greutatea este destul de bine proportionata, dar daca chiar vrei sa te inalti ar trebui sa practici un sport care sa nu te solicite foarte mult.Trebuie sa consumi alimente ce contin vitamina D,iar in rest, cred ca ar trebui sa consulti un nutritionist. Daca nu, ar trebui sa te accepti as acum estisad

| ioscry a răspuns:

Da e o varianta buna si te inalti destul de repede dar sa nu ridici greutati prea mari in rest sala e ok te ajuta mult fundita?

| umbro a răspuns:

Nu stiu cat te inalti la sala da eu am 1.73 si 50 de kg si am 14 ani. eu am facut innot ca sa ma inalt ti.as recomanda sa te duci la innot

| UtilizatorTotiPentruUnu a răspuns:

Nai multe kghappy eu am 1.52 metri si kg 46... happy

| Raya_9247 a răspuns:

Eu pana la varsta de 14 ani am fost mica de statura(cea mai mica din toata clasa), iar prin clasa a 9 m-am apucat de basket si volei pana la varsta de 18 ani si am ajuns la 1, 75 inaltime happy