| Afrojeak a întrebat:

Am 15 ani jumate, si fac sala de aproape 4 luni, si as vrea sa incep sa iau proteina si creatina, este ok? (in cantitati mici)

8 răspunsuri:
| FriendsShow a răspuns:

Parerea mea este ca nu este ok. Mananca bine inainte de sala, dar si dupa si vei vedea ca vei avea suficienta forta pentru un antrenament eficient. Proteinele le poti lua si din alimente. Pe la 17-18 ani, cand vei incepe sa faci cu greutati mai mari, atunci poti incepe sa iei si proteine si creatina. Din ce stiu eu, creatina in exces, fara un consum de apa adecvat, afecteaza rinichii in timp. Asadar, la 15 ani banuiesc ca nu faci cu 100 de kg de exemplu, asadar nu este nevoie de ceva suplimentar pe langa alimente. Si eu fac sala de 2 ani, dar sunt ceva mai mare ca tine happy

| RyanGeorge a răspuns (pentru FriendsShow):

E ok ce zici dar sa nu il duci in eroare, trebuie sa manance cu 4-5 ore inainte de a merge la sala iar cand a terminat sala un fruct e Ok apoi dupa 1-2 ore sa mamance ceva.

| FriendsShow a răspuns (pentru RyanGeorge):

4-5 ore? Sa mearga acolo sa lesine? Sa manance cu o ora jumate inainte, auzi la el, 4-5 ore laughing)

| Afrojeak explică (pentru FriendsShow):

Gen dupa 1 an, 1 an jumate pot incepe ( corpul fiind obisnuit cu efortul mare? )

| RyanGeorge a răspuns:

Salut, e corpul tau faci ce vrei cu el, si eu fac sala de 1 an de zile si nu iau proteine si nici nu o sa iau vreodata chiar daca in oglinda altii arata mai bine ca mine, ei sunt facuti din pastile eu natural din vitamine si munca,
Eu unul nu iti recomand pentru ca nu sunt bune, poate nu acum dar mai tarziu efectul isi va arata defectele.
Eu folosesc doar Animal PAK, din 7 zile merg de 5 oripe saptamana : Luni - Marti - Joi - Vineri si Sambata, in programul meu fiecare zi faci ceva diferit dar eu am adaugat si abdomene zi de zi 400 bucati.
https://s18.postimg.org/78x1kiuqh/abdomen.jpg
nu e cine stie ce dar totul natural, vitamine din fructe si legume.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RyanGeorge):

Proteine = mancare...

"nu iau niciodata proteine" = nu mananc niciodata carne, branza, oua, etc...

Dupa 1 an de sala, ar trebui sa stii diferenta intre "proteine" si "suplimente cu proteine".

| RyanGeorge a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai calculat macar cate proteine contine un supliment cand il iei la sala si cat consumi normal cand mananci zilnic?
Eu nu dau lectii si nici nu primesc sfaturi doar am incercat sa-l ajut cum am stiut eu mai bine, m-am documentat singur si am facut cum am crezut eu ca este mai bine si poza isi spune rezultatul, sunt multumit de mine, nu sunt gras, nu arat naspa, sunt cat de cat ok pentru ca nici musculos nu imi place, merg acum la sala doar sa ma mentin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RyanGeorge):

Da, cam 30 de grame / portie, depinde de supliment. Eu folosesc suplimente fara nicio aroma ( nu vreau aspartam sau alte chimicale ).

Tot cam 30 de grame de proteine consum si la o masa ( 150-200 gr de piept de pui spre exemplu + cateva proteine din orez, mult mai putine, dar care se aduna totusi ).

"dar mai tarziu efectul isi va arata defectele.", ce-ai vrut sa spui cu asta, concret?