| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu..Am o curiozitate, de ce sportivii (si aici ma refer in special la sportul de contact) nu consuma lichide in timpul meciurilor?

6 răspunsuri:
| IndiferentXD a răspuns:

La nici un sport nu se consuma apa in timpul meciului/concursului. Apa te baloneaza, si iti vei iesi din forma + de asta te poti si imbolnavi!
bft!

| cristi1505 a răspuns:

Se bea apa dar nu cantitati forate mari deoarece, apa, cand ajunge in stomac te ingreuneaza(daca bei cantitati mari) si nu vei mai fi la fel de activ, mai ales in sportul de contact.Se bea apa in timpul meciurilor dar in cantitati mici.

| GodHatesUsAll a răspuns:

Nu-i adevarat. Poate la football da, ca le e frica sa nu le curga nasul.

| alinexexeexexex a răspuns:

Esti bine sa nu consumi apa in timpul meciurilor pentru ca s-ar putea sa ti se inchiege sangele din cauza temperaturi corpului in contact cu apa

| Jake109 a răspuns:

In primul rand si eu joc fotbal la cea mai buna echipa de juniori din Anglia si stiu cum e! Din cauza efortului si pulsului ridicat chiar daca se va bea apa, apa va fi absorbita de organism foarte repede ceea ce va provoca boala la plamani! Sper ca te-ai lamurit. Bafta!

| QuestionNr1 a răspuns:

Pentru ca daca esti obosit si bei apa(mai ales daca e rece) te poti imbolnavi la plamani. Deci e bine dupa efort sa mai astepti 4-5 minute dupa care poti sa bei, dar nu foarte multa. Sper ca te-am ajutat!