| andreeap200116 a întrebat:

Am o problema ce ma macina de ceva vreme. Am 16 ani si imi doresc foarte mult sa mai cresc in inaltime. La inceput mi-am pus sperantele in practicarea unui sport, crezand ca daca ma voi inscrie la baschet, volei sau inot voi creste peste limita mea de inaltime. Insa mi s-a spus ca sportul nu te ajuta sa te inalti mai mult de 1cm peste limita. In prezent am 1.63 si as vrea sa ajung pana la 18 ani la inaltimea de 1.70.
Va rog spuneti-mi (poate din propria experienta) daca pot realiza aceasta crestere in inaltime. Rog sinceritate.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

La varsta ta este aproape imposibil sa mai cresti, cu atat mai mult 7 cm. Inaltimea este determinata 90% de genetica iar inaltimea ta este una medie.

| ValentinNC a răspuns:

Buna,multi oameni intreaba : Cum sa cresti in inaltime?
Pai nu exista nici o solutie. Este vorba despre geneticul tau, de genele care ti le-au dat parintii tai. Daca ti-au dat gene de 140 cm, nu o sa cresti mai mult de 140 cm.
Fiind vorba despre sport. Ex: Baschet. Oamenii care joaca baschet sunt alesi pentru ca sunt inalti. Baschetul iti dezvolta musculatura picioarelor si a abdomenului. Alt ex. ar fi inotul, iti dezvolta musculatura spatelui. Organismul incepe sa creasca in inaltime in clasele 8-9, 9-10. si poate creste pana la 18 ani. Poate ai citit pe alte site-uri metode (atarnatul pe bara, etc ) te poate ajuta sa cresti. Acei oameni au experimentat atarnatul pe bara aveau 15-16 ani atunci cand corpul incepea sa creasca. Din aceasta cauza s-a creat o confuzie cu aceste metode. Si eu am 16 ani si in 2 ani am crescut 30 cm. Acum am 190 cm. Sunt mai multi factori printre care se include si zona in care locuiesti (munte, campie, deal, etc)
Deci: Nu ai cum sa influentezi cresterea oaselor. Sper ca te-am ajutat!