| Blayan18 a întrebat:

Am si eu doua intrebari deci prima : Am inteles ca la fotbal cine castiga cupa tarii respective merge direct in europa league chiar daca e pe locul 15 sau 17. dar cate tururi vor juca sa ajunga pana in grupe? Iar a doua intrebare: E vorba de cupa, pana la ce liga se intra in cupa tarii respective liga 1 a 2-a a 3-a a 4-a si mai care?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cate tururi va juca depinde de coeficientul de tara al tarii respective, unele intra din turul I de calificare, altele intra direct in grupele EL.
Fiecare tara are un regulament propriu privind cupa, pentru Romania poti vedea aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cupa_Rom%C3%A2niei_la_fotbal

| RAY a răspuns:

In Romania orice echipa are dreptul sa joace in cupa romaniei indiferent de liga, castigatoarea cupei joaca in cupa uefa fosta ( fosta uefa ) daca acea echipa a luat si campionatul sa spunem ca steaua ea campionatul si cupa si petrolu a pierdud in finala atunci petrolu merge in locul stelei. pentru ca o echipa nu poate juca in uefa si liga campionilor in acelasi timp, sper ca team lamurit, acuma depinde si de punctele acelei tarii, in spanioa castigatoarea cupei regelui poate juca si in liga camiponilor sau in Germania, Anglia