| elex a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare exercitiile din acest video pot afect cresterea sunt niste exercitii pe care eu le fac in fiecare saptamana de 3 ori :-s? http://www.youtube.com/watch?v=RqvZSbxrNDk&feature=fvwre l

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, dar pierzi vremea, 8 min abs e un program destul de prost, doar 10 % din cei care il folosesc au rezultate.

Exercitiile in general NU afecteaza cresterea, astea sunt mituri, din contra, prin exercitii se stimuleaza productia hormonului de crestere.

| natearchibald a răspuns:

Cum sa iti afecteze cresterea un program de homeworkout?

Iti pierzi vremea intr-adevar, tu vrei sa ai un abdomen perfect daca faci aia de 3 ori/saptamana?

Depinde ce vrei sa lucrezi, sala este cea mai buna pentru a creste masa musculara sau a face o densitate musculara.

Daca vrei abdomen, ei bine e mai complicat sa il lucrezi la sala, dar ar fi bine sa faci exercitiul ala de mai multe ori. Incearca sa il faci de 2-3 ori pe zi si de-abia atunci poti sa speri la ceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru natearchibald):

De 2-3 ori pe zi? laughing
asta se numeste supra-antrenament = progrese mediocre, un muschi are nevoie de 48 de ore de odihna, si abdomenul la fel, in perioada aia se dezvolta.

Si cum sa fie mai greu sa faci abdomen la sala, e mult mai usor decat acasa, ai banca de abdomene, ai bara pentru ridicari de picioare ( pentru zona inferioara, pe care abdomenele NU o lucreaza ), ai aparate de crunch, ai aparate pentru muschii intercostali, poti lucra si la cabluri abdomenul, si la sala poti lucra cu greutati.

Un sportiv de performanta iti lucreaza abdomenul o singura data / saptamana, ca orice alta grupa, e suficient. Il poti lucra de 2 ori, daca te pasioneaza asa mult, dar in niciun caz in fiecare zi.

Mai documenteaza-te.

| natearchibald a răspuns (pentru Cosmin86):

In conditiile in care nu face sala, nu vad ce e rau in asta. El vrea sa isi lucreze doar abdomenul. Abdomenele se fac in serie, deci acel filmulet este doar o singura serie. Trebuie sa tragi tare daca vrei sa faci ceva, tu il pui sa faca niste exercitii de 8 minute o data pe saptamana sa aiba un abdomen conturat?

In caz ca nu stiai, sunt oameni care fac cate 500-1 000 abdomene pe zi in serii sau chiar mai mult, cam asa trebuie sa procedezi daca vrei sa schimbi ceva la tine. Daca nu tragi tare, nu faci nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru natearchibald):

Da, oamenii aia care fac 500-1000 de abdomene zilnic se numesc "copii mici paraleli cu sportul" si chiar au impresia ca stiu ce fac :)) Si nu 8 min, ci 35 de min, ca orice alta grupa.

Dar hai sa vedem ce zic profesionistii :
http://hunkbody.ro/10-secrete-pentru-un-abdomen-6-pack-patratele/

"Abdomenul este un muschi, la fel ca ceilalti muschi. Se aplica aceleasi principii. Antreneaza-i intens, o data sau de doua ori pe saptamana", deci, de MAXIM 2 ori / saptamana, la fel ca ORICE alta grupa.

Muschii se dezvolta in perioada de ODIHNA, in cele 48 de ore NECESARE dupa un antrenament, NU cand ii lucrezi. Daca ii lucrezi zilnic faci supra-antrenament.

Cauta pe net sau intreaba ORICE instructor de fitness, culturism sau medic sportiv, sa vezi ce inseamna supra-antrenament si de ce NU trebuie sa lucrezi zilnic o grupa, intreaba si de cele 48 de ore.