| automobile a întrebat:

Avand in vedere ca finalistele din finala cupei romaniei sunt deja calificate intr-o competitie europeana, in Europa League va merge si locul 5 din clasament?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu va merge, avem dreptul doar la 4 echipe in cupele europene, astfel ca in acest an vor merge, avand in vedere actuala situatie din clasament:
-In CL - campioana Steaua.
-In EL 3 echipe - Astra (ca si castigatoare a Cupei Romaniei sau finalista (daca tot Steaua castiga si Cupa) si locurile 2 si 4 sau 3 si 4 din campionat, in functie de locul ocupat de Astra.

| alexs99 a răspuns:

Nu,nu va merge si locul 5 in Europa League.Initial,in campionat erau puse la bataie doar 3 locuri de cupe europene, unul in Champions League si 2 in Europa League, dar cum finala Cupei Romaniei se va disputa intre 2 echipe care ocupa in campionat pozitii de cupe europene, va merge si locul 4 in Europa League.
O zi buna.