| Anonim0100 a întrebat:

Buna,TPU! Daca incep sa fac sala de acum la 14 ani are ceva? Adica stiti cum este lumea ca ramai mic etc,etc! Vreau sa incep cu gantere,haltera,disc, bara..Se poate intampla ceva rau?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| ThisSummerIsZu a răspuns:

Fac sala de jum de an, totul e super bine si e foarte bine ca vrei sa ti dezvolati muschii, in legatura cu crescutul ar fi singurul dezavantaj, o recomandare ar fi sa nu ridici ganterele/haltere deasupra capului, in rest totul e in avantajul tau, crede-ma happy

| Adrianetc a răspuns (pentru ThisSummerIsZu):

Ai o conceptie cam idioata, daca nu ai voie sa ridici greutati deasupra capului, cum mai bagi umeri, piept, triceps? Atata timp cat greutatea nu e prea mare si exercitiul e bine executat nu e nici o problema, in plus, culturismul creste producerea hormonului de crestere.

| ThisSummerIsZu a răspuns (pentru Adrianetc):

Era o recomandare, el avand o varsta destul de frageda, pieptul si cu tricepsul il lucrezi si fara sa ridici deasupra capului

| Anonim0100 explică (pentru ThisSummerIsZu):

Oo,mersii

| Anonim0100 explică (pentru ThisSummerIsZu):

Stiu,e tare sa ai un corp frumosbig grin! mersii man!

| Adrianetc a răspuns:

Daca exercitiile nu sunt executate corect, risti sa-ti rupi coloana, sa ai probleme cu incheieturile etc. Ramai mic daca de exemplu faci genoflexiuni cu bara pe ceafa cu greutate prea mare, eu am 16 ani si nu fac exercitiul acela mi se pare incomod si periculos.Cu un antrenament bun, o dieta bogata in proteine, carbohidrati, si multa apa, mult somn si rabdare o sa ai un corp frumos.

| Anonim0100 explică (pentru Adrianetc):

Asta voiam sa aud, mersii omule!

| вσмвση3ℓ a răspuns:

Mai stai pana pe la 16 ani... nu te grabi. Daca faci asta de acum si ridici gretate mare nu o sa mai cresti, ce putin cu bara aia. Daca mai iesi si proteine si nu mai cresti, arati naspa.

Răspuns utilizator avertizat
| вσмвση3ℓ a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Bai se dezvolta cat se dezvolta, dar daca ridica bara aia, crezi ca mai cresti in inaltime?( sa faca genoflexiuni cu bara in spate)

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru вσмвση3ℓ):

Eu am facut genuflexiuni cu haltera pe umeri si nu m-a afectat cu nimic.

Mai citeste si tu o carte de anatomie

| xCrazyWolf a răspuns:

Du-te linistis. Fa-ti un program serios, sau intreaba un instructor de acolo. Nu fa exercitii care sa iti preseze coloana (ridicarei deasupra capului) si totul va fi inregula

| Anonim0100 explică (pentru xCrazyWolf):

Asta am auzit nu-o sa pun presiunea pe coloana.

| xCrazyWolf a răspuns (pentru Anonim0100):

Si atunci de ce mai intrebi daca stii?happy

| Anonim0100 explică (pentru xCrazyWolf):

Am,vrut niste pareri!

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Man. si eu am apropae 14 ani, fac in februarie. Am 1.70 si 60 kg si fac exercitii cu gantere cu haltera cu extensorul cu flexorul si mai am niste accesorii pentru copase si pectorali si am niste brate si un abdomen de n-ai mai vazut la un copil de 13 ani... Fa sala fara nici o ingrijorarea in privinta cresterii, dar totusi nu fa chiar toate exercitiile. singurele care ti-ar putea incetini cresterea ar fi genoflexiunile cu haltera pe umeri si fandarile cu ganterele in mana(cu tote ca nu prea te incetinesc). Deci, apucate de sala, dar nu pune prea multe greutati de la inceput si ai grija ce exercitii faci!winking

| Anonim0100 explică (pentru boyboyplayboy99):

Multi ani inainte! nu fac genoflexiuni cu haltera si nu fac fandari cu gantera....mersii mult!

| FeriFerika a răspuns:

Poti sa te duci cand vrei tu la sala dar ai mare grija cu coloana adica nu ridica greutati mari de jos de ex la biceps mai bine faci tractiuni pentru biceps si tot asa intelegi ce vreau sa zic? asta e tot ce trebuie sa stiiwinking bafta

| Ynakal a răspuns:

Sala. este foate ok te dezvolti frumos si o sa ai un corp frumos. Sala ajuta si la sanatate, in generat efortul ajuta foarte mult dar trebuie sa ai si o dieta conform activitatii tale sportive

| Anonim0100 explică (pentru Ynakal):

Da,cam asta ar fi problema dieta!

| Victor4parazitu a răspuns:

Omule sa-ti zic sincer nu stiu pentru ca nu fac sala dar sunt mai facut decat toti de la mine de la scoala. Am 17 ani. WYKTQR21 e idu meu. daca vrei sa mai povestim da-mi un buzz ca teoi mai invata cate ceva big grin

| Anonim0100 explică (pentru Victor4parazitu):

Am bagat, id astept sa dai acc sa vorbim!