| laviniabeluska11 a întrebat:

Bună,TPU! De câteva săptămâni mă pregătesc pentru o probă la facultate(2000 m rezistenta). Problema e ca eu am fost cam sedentară în copilărie,dar,,mi-am luat mersul" în liceu.Pot alerga maxim 1, 5 km dar cu pauze, adică alerg 100 m apoi merg 50/60m.Problema e ca respir prea des si obosesc imediat.Ma doare şi în partea stângă jos când alerg.Ce pot face pentru a-mi imbunatati condiţia?(Vreau neapărat să iau la AFT). Credeţi ca sunt grasa si asta e dilema? Am 1, 75m si 63 de kg! :**

1 răspuns:
| ubox7007 a răspuns:

Pff, daca esti gras nu inseamna ca nu poti alerga, eu am 178cm si 90kg si alerg 2km. Problema e ca nu ai musculatura dezvoltata, fa abdomene, deadlift (ca cat consideri) si genoflexiuni cu bara in spate, asta o sa te ajute mult (fizic nu ai cum sa "pui muschi" caci nu ai testicule si deci fara testosteron, nu vei pune muschi usor, deci pune placi pe bara ca nu devi hulck) si asta te va ajuta mult. Mananca proteine si carbohidrati (da baga in tine vreo 35-50g proteine zilnic) mananca multe legume, diversificate caci ai nevoie si de vitamine carbohidrati, eu mi iau din orez, il ador. Si alearga cum faci acuma si in continuare.
P.S renunta la alcool, iesit cu prieteni, macar o perioada.