| twopeist15 a întrebat:

Deci am inceput si eu de o saptamana sa fac un antrenament de flotari si exercitii cu gantera acasa.Antrenamentul este asa :Luni,marti, miercuri:5 serii de flotari cate flotari pot pe serie si tot 5 serii de exerciti cu ganter.Joi pauza.Vineri fac 5 serii a cate tractiuni pot si 3 serii de exercitii cu gantera.Fac antrenamentul pana simt ca nu ma mai pot ridica de jos.Problema este ca nu fac febra musculara deloc si nu stiu de ce.Fac tot antrenamentul corect.Tin sa mentionez ca mananc foarte bine si iau si niste vitamine(Century multivitamin/multimineral suplement).Nu inteleg de ce nu fac febra musculara

3 răspunsuri:
| Cts_Florin_1990 a răspuns:

Porneste cu un program de exercitii fix, din care sa avansezi. Tu nu faci decat sa iti suprasoliciti muschii, lucru care nu este tocmai ok. Exemplu : 5 serii de flotari a cate 20 / o saptamana. Saptamana 2: 5 serii a cate 25 sau chiar 30. Cu gantera, cresti greutatea dupa prima serie. Pornesti cu 10 => 12, 5=>15=>17,5 (sau depinde de ce discuri dispui tu)...etc. Si mai bine, du-te la sala...

| Cosmin86 a răspuns:

Serios? sfat de copil mic.

Vrei sa devina un firav ca tine?

| ionutalex13 a răspuns:

Nu e neaparat nevoie sa faci febra. dupa ce faci un efort considerabil dupa o perioada de inactivitate atunci apare febra