| twopeist15 a întrebat:

Deci am inceput si eu de o saptamana sa fac un antrenament de flotari si exercitii cu gantera acasa.Antrenamentul este asa :Luni,marti, miercuri:5 serii de flotari cate flotari pot pe serie si tot 5 serii de exerciti cu ganter.Joi pauza.Vineri fac 5 serii a cate tractiuni pot si 3 serii de exercitii cu gantera.Fac antrenamentul pana simt ca nu ma mai pot ridica de jos.Problema este ca nu fac febra musculara deloc si nu stiu de ce.Fac tot antrenamentul corect.Tin sa mentionez ca mananc foarte bine si iau si niste vitamine(Century multivitamin/multimineral suplement).Nu inteleg de ce nu fac febra musculara.Scuza-ti categoria dar e cea mai vizualizata

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru ca e un antrenament prea simplu, tu nu-ti fortezi limitele.

Alege-ti o zi de flotari si incearca sa fortezi limitele in ziua aia, pana ajungi sa faci lejer flotari intr-o mana cu saritura.

Apoi o zi de gantera, o zi de picioare si o zi de spate ( mai multe tipuri de tractiuni ).

Si nu fa doar flotari simple si tractiuni clasice, astea sunt exercitii PREA SIMPLE, incearca ceva ce nu poti si insista pana reusesti.

6 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Cred ca nu este bine sa te fortezi prea mult pentru ca muschii tai nu pot rezista.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChrissD):

Vai de capul meu ce sfat aiurea... si daca nu pot rezista nu o sa poata face exercitiul.

ce inseamna pentru tine "sa te fortezi prea mult"?

| AlexDoKi a răspuns:

Nu mai lua vitamine. Febra musculara nu trebuie sa o faci neaparat decat daca-ti fortezi mult muschii. Iti recomand asa : in fiecare zi cate un inceput... gen gimnastica sa iti incalzesti putin corpul, dupa | Luni: Forta-brate & piept- | Marti : Picioare & Spate | Miercuri pauza | Joi : dublu zilei de luni [faci mai multe ca luni(antrenamente pentru forta)] si Vineri dublu zilei de joi | Dupa sambata/duminica pauza pentru odihna si incepi iar.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexDoKi):

Picioare si spate la acelasi antrenament? cele mai mari grupe le poti face intr-un singur antrenament?

apuca-te de sah

| Minoar a răspuns:

Nu faci febra musculara deoarece faci supra efort... lucri prea mult o singura grupa... Mai bine lucri programul pe care la scris AlexDoKi e mult mai bun si o sa simti diferenta