| TeckTonik997 a întrebat:

TPU! E pe aici vreun culturist care are rezultate? Eu abia m-am apucat si nu stiu mai nimic. Ieri am fost prima zi si am facut la intamplare, dupa zonele amortite, am facut spate+triceps+putin abdomen si biceps (probabil ca ultimele 2 sunt mai antrenate de acasa deoarece am mai facut flotari si abdomene). Am 17 ani 174cm si 63kg. Am abdomenul plat dar din lateral pieptul imi e de 2 ori mai lat decat bratul, nu stiu de ce am conformatia aceasta. Imi puteti face un program si sa imi da-ti niste sfaturi despre alimentatie? Am cautat pe internet si parerile sunt impartite, nu stiu ce sa zic. Stiu ca sunt la inceput dar ca si restul vreau rezultate maxime in timp minim cu efort moderat sa zicem.

3 răspunsuri:
| YoStriker a răspuns:

Mananca sanatos, cum ajungi acasa dupa antrenament trebuie sa mananci
Mai mult biceps si triceps sa faci si dupa mai treci la abdomen

| FitnessTrainer a răspuns:

Rezultatele considerabile apar dupa mult timp, si cu mult efort, nu moderat.
Cand ai facut flotari nu ai lucrat bicepsul (dupa cum spui in intrebare).
Antrenament gasesti aici http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Te mai informezi si de aici http://www.culturism.ro/......tenta.html
Pentru masa incearca sa consumi minim 120g proteine, 250-300g carbo, 60-70g grasimi /zi. Astea o sa le maresti treptat dupa ce apar rezultate (daca nu apar maresti numarul de carbo, poate chiar si de proteine putin).

| Cosmin86 a răspuns (pentru YoStriker):

De fapt primul an ar putea sa nu faca deloc biceps-triceps...

sunt grupe mici, care nu prea te ajuta la dezvoltarea masei musculare