| Gabyy2221 a întrebat:

Buna TPU Fac sala de forta si am o intrebare.Sala opreste cresterea in inaltime?

Răspuns Câştigător
| Skizzi a răspuns:

Intr-adevar, ai nevoie de antrenor. Oricum, am studiat foarte mult problema asta si am fost la multi doctori. Chestia e ca aceast "mers la sala", cat timp esti in crestere, poate ajuta pe de-o parte orin simplul fapt ca stimuleaza productia de hormoni si in principal de hormon de crestere. Porblema mai mare e ca o executare incorecta a exercitiilor poate duce la slabirea tendoanelor si a ligamentelor. Din cauza ca se zice ca exercitiile de forta cu greutati pun presiune pe coloana, taseaza oasele, iar muschii "intariti" nu lasa oasele sa se lungeasca sunt cam baliverne, adica, ca sa ajungi tu la stadiul ala, ar insemna sa cresti foarte tare in forta si masa musculara cat sa poti ridica greutati foarte grele, care sa iti afecteze intr-un final cresterea in inaltime si in acelasi timp al oaselor. Asta nu ar fi posibil decat daca ai lua steroizi, dar ma gandesc ca nu vrei sa iti faci bine la exterior pe moment si rau in interior pe viata(la doze mai mari si la steroizii periculosi ma refer). Ca final, dupa parerea mea, poti face sala linistit dar ca un fel de garantie, dupa antrenament sa faci si exercitii de stretching. Succes in continuare!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si la ce varsta te apuci. Dupa 16 ani e ok.

| Moniqqque a răspuns:

Într-adevăr, există anumite exerciții care încetinesc creşterea, însă poți face o mulțime de alte exerciții. Ți-aş recomanda să ai şi un antrenor, astfel poți fii sigur că o să ai rezultate bune iar înălțimea ta o să fie una normală. Antrenorii sunt specialişti, îți vor crea un program care să se adapteze corpului tău din toate punctele de vedere (greutate, înălțime, vârstă).