| Tiger7777 a întrebat:

imi tot scartaie lantul de la bicicleta, ce se intampla daca il dau cu ulei de floarea soarelui? PS N-am vaselina

Răspuns Câştigător
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Eu folosesc cel de 100 de ml. In jur de 3 lei costa.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mai bine ulei floarea soarelui decat vaselina. Si mai bine ulei de floarea soarelui decat nimic, lipsa oricarui lubrifiant duce la uzura mult mai rapida a elementelor lantului.Insa cu vaselina e mai hazlie treaba daca o dai, cel putin asa a fost pentru mine, intr-o toamna am uns lantul cu vaselina, fericit ca va tine mai mult decat uleiul, insa cand a dat gerul puternic ( o tineam intr-un loc oarecum deschis dar acoperit peste noapte), dimineata am realizat ca nu mai pot merge la servici cu ea, pentru ca lantul era bocna din cauza vaselinei. happy
Ideal insa e sa pui ulei de masina. Dar daca nu ai pe moment, incearca si cu ulei de floarea soarelui, dar nu pune decat citiva stropi, cit sa nu mai scirtiie, ca mai apoi sa il poti unge bine cu uleiul destinat lui. Iar daca nu vrei sa dai bani pe o sticla de ulei, mergi la un atelier auto si cere-le lor din uleiul ce il iau atunci cand schimba uleiul la masini, trebuie sa aiba pe acolo.

| Tiger7777 explică (pentru cristi202):

Mersi... sper ca nu iti bati joc.

| cristi202 a răspuns (pentru Tiger7777):

Nu, nu imi sta in fire sa imi bat joc de cineva. Sunt aici sa ajut, nu sa rid sau sa fac haz de cineva.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Cu timpul va deveni lipicios si se va lipi praful pe lant. Pune ulei mecanic, nu face experiente aiurea.

| Tiger7777 explică (pentru Bisbiavatar12):

Unde gasesc ulei mecanic?

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Tiger7777):

La decathlon gasesti sigur sau la benzinarie. De asemenea exista si uleiuri speciale pentru bicicleta care tot la decathlon se gasesc.

| Tiger7777 explică (pentru Bisbiavatar12):

Locuiesc intr-un oras mic si nu am Decathlon aici

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Tiger7777):

Atunci benzinarie.

| Tiger7777 explică (pentru Bisbiavatar12):

Si cam cat costa?

| Tiger7777 explică (pentru Bisbiavatar12):

Ok, mersi!

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Tiger7777):

Eu folosesc cel de 100 de ml. In jur de 3 lei costa.

| Saveluc a răspuns:

E indicat sa dai cu wd40. nu dai cu altceva pentru ca se lipeste praful si macini lantul