| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp mi se vor vedea muschii daca fac aproape in fiecare zii(o zi pauza) 300 abdomene in cate 4 serii(50, 50, 100, 100 iar la biceps cu gantera de 9kg 240 de ridicari in 2 serii(120, 120).

10 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Intrebarea se pune altfel, poti tu ridica de 120 de ori consecutiv 9 kg? pentru ca suprasolicitand muschii aiurea nu vei face NIMIC altceva decat febra musculara. Si inca ceva, realizezi ca daca lucrezi doar abdomenul si bicepsii vei arata ca un papagal, adica mai ai nevoie sa lucrezi antebrat, pectorali, tricepsi, sa nu mai zic de spate.

| Cosmin86 a răspuns:

1. muschii cresc cu greutai mari si maxim 10 repetari ( cand poti mai multe, maresti greutatea ). cu 120 de reptari faci rezistenta, in niciun caz muschi sau forta
2. muschii au nevoie de mai multe zile de pauza dupa un antrenament intens ( bine, prea multe repetari, doar intens nu e laughing )
3. bicepsul e doar 30 % din brat, tricepsul e 70 %, daca faci doar bicepsi o sa ai un brat firav oricat de mult ii lucrezi

| cata_2510 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu doar ca sant incepator si am vrut sa incep usor in timp o sa maresc seriile si o sa-mi trebuiasca alte greutati da oricum mersi de sfat:d

| Cosmin86 a răspuns (pentru cata_2510):

Ok, ca sa intelegi mai bine :
http://www.getfit.ro/......serie.html

si un articol pentru incepatori, foarte folositor :
http://www.getfit.ro/......pator.html

spor la treaba

| cata_2510 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi!

| cata_2510 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si apropo am 15 ani e bine daca fac nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru cata_2510):

Da, doar sa eviti exercitiile care pun presiune pe coloana ( genuflexiuni cu haltera pe umeri, impins la presa militara, indreptari ). Macar pana faci 18-19, dupa poti sa-i dai in forta si cu astea.

Răspuns utilizator avertizat